Dünya Haberleri

DÜNYA

  Washington Times'a göre "Ankara'nın kaygısı'

  Hürriyet Haber
  30.10.2008 - 11:55 | Son Güncelleme:

  Washington Times gazetesi, Türkiye'nin, ABD ile Irak hükümetlerinin sonuçlandırmaya çalıştığı güvenlik anlaşmasıyla ilgili çalışmaları ihtiyatla gözlemlediğini ve ABD'nin Irak'tan çekilmesi halinde bu ülkede doğabilecek güç boşluğundan kaygı duyduğunu yazdı.

  Gazete, Ben Lando imzasıyla yayımladığı yorum haberde, Ankara'nın, olası güç boşluğunun, Iraklı Sünni ve Şii Müslümanlar arasında yeni çatışmalara yol açmasından, Kürt nüfusunu cesaretlendirmesinden ve İran ile Suudi Arabistan'ın Bağdat üzerindeki etkisini artırma mücadelesinden çekindiğini ileri sürdü.

  Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde, 2003'ten bu yana gözle görülür bir düzelme olduğunu yazan gazete, Türkiye'nin, geçen yıla kadar ABD'nin terör örgütü PKK ile mücadele yeterli çabayı sarf etmediği düşüncesinde olduğunu, ancak bu durumda da ABD Başkanı George Bush'un, istihbarat paylaşımı konusundaki adımıyla gelişme sağlandığını belirtti.

  Yorum haberde, 1989-1991 yılları arasında ABD'nin Ankara Büyükelçiliği yapan Morton Abramowitz'in, "Türkiye, Irak'ın istikrarı açısından büyük öneme sahip ve Irak'ı birlikte tutmaya oldukça odaklanmış durumda. Bu çizgide bizimle birlikteler. Amerikan kuvvetlerinin (Irak'ı) terk etmesinden hiç hoşlanmazlar" şeklindeki ifadelerine de yer verildi.

  Abramowitz, Ankara'nın, terör örgütü PKK konusunu görüşmek üzere Bağdat'a yetkili göndermesini, Türkiye'nin, ABD'nin faal olmadığı bir dönemde, bir süre için ilişki kurulması yönünde attığı pratik bir adım olarak niteledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı