GeriDünya Washington Post: Yeni hedef Ebu Seyyaf örgütü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Washington Post: Yeni hedef Ebu Seyyaf örgütü

ABD yönetiminin, terörizme karşı savaşta, Afganistan’dan sonra ikinci hedef olarak Filipinler’deki, terörist El Kaide örgütüyle bağlantılı Ebu Seyyaf örgütünü hedef alacağı ve bu amaçla gelecek ay Filipinler’e 100 Amerikan özel kuvvet askerinin gideceği öne sürüldü.

Amerikan The Washington Post gazetesinin Filipinler çıkışlı haberinde, özellikle rehin aldığı Amerikalı turistlerle adını duyuran, Müslüman Ebu Seyyaf’ın bulunduğu Filipinler’in, Afganistan’dan sonraki hedef olduğu iddia edildi.

Haberde, durumu gözden geçirmek üzere Amerikan ordusunun özel kuvvet askerlerinden bazılarının büyük gizlilik içinde Filipinler’e indirildiği ve olası hedefleri değerlendirdikleri anlatıldı. Amerikan özel kuvvet askerlerinin sayısının, gelecek ay en azından 100’e ulaşacağı da belirtildi.

Ancak habere göre, Amerikan askerleri bizzat Ebu Seyyaf’a karşı savaşa girmeyecek. Bunun yerine, Filipinli askerleri eğitecek. The Washington Post, Filipinler’in, Tora Bora’dan daha zor bir alan olabileceğini, mağaraların yanı sıra, ormanların da işe karıştığını ve Ebu Seyyaf unsurlarını bulmanın, ‘‘samanlıkta iğne aramaya’’ benzediğini yazdı.

Gazeteye göre, Amerikan askeri ve istihbarat yetkilileri, Ebu Seyyaf’ın, terörist Usame Bin Ladin’in örgütü El Kaide ile tarihi bağları bulunduğuna ve Afganistan ile Ortadoğu’daki başka yerlerden kaçan El Kaide üyelerine barınak sağlayabileceğine inanıyorlar.

Washington Post, Ebu Seyyaf’tan kurtulması için Filipinler hükümetine, ABD’den her türlü desteğin verilmesinin kararlaştırıldığını da belirtti.

Filipinler ordusu, bağımsız bir Müslüman devlet kurmak için savaşan Ebu Seyyaf örgütüyle yıllardır mücadele ediyor. Örgüt, daha çok yabancı turistleri ve zengin Filipinliler’i kaçırarak fidye istemesiyle biliniyor.

ABD’nin, eğitimin yanı sıra önemli ölçüde askeri malzeme desteği yapması da bekleniyor. Gazeteye göre geçen ay sonunda Pentagon, Filipinler’e bir C-130 kargo uçağı, tüfek ve mühimmatı içeren önemli miktarda askeri malzeme gönderdi.

ABD Başkanı George W. Bush’un da, Filipinler Başkanı Gloria Macapagal Arroyo’ya, 92.3 milyon dolarlık askeri yardım sözü verdiği belirtiliyor.

Washington Post, geçen ay sonunda Beyaz Saray’da Bush’un, Ebu Seyyaf’ı ortadan kaldırmak için Arroyo’ya, Amerikan kara birliklerinin yardımını önerdiğini, ancak Arroyo’nun, Filipinler anayasasını ihlal edeceği için bunu reddettiğini de yazdı.

Bush, Arroyo’yu kabulü sırasında, ‘‘Ebu Seyyaf’ı ortadan kaldırmak için mümkün olan her türlü işbirliğini yapacağız’’ demişti.

‘‘Kılıcın Babası’’ anlamına gelen Ebu Seyyaf örgütü, Afganistan’da Sovyet güçlerine karşı savaşmış bir Filipinli olan Abducarak Ebubekir Cancalani tarafından on yıl önce kuruldu. Çoğunluğu Katolik ülkenin nüfusunun yüzde 5’i Müslüman olan Filipinler’de bağımsız bir devlet kurulması için savaşmaya karar veren Cancalani, Taliban gibi, müzik ve sinemayı yasaklayan bir İslam anlayışına sahip olarak biliniyor.

Filipinli yetkililere göre Ebu Seyyaf, başta Libya olmak üzere başka Müslüman ülkelerden de destek alıyor. Örgüt, ilk büyük saldırısını 1991 yılında yapmış, iki yabancı Evangelist mezhebine mensup Hıristiyan misyonerin teknesi bombalanmıştı. Cancalani, terörist Usame Bin Ladin’in kayınbiraderi Muhammed Cemal Halifa ile de yakın arkadaş olarak biliniyor.

Halifa’nın, Ebu Seyyaf’a silah ve mühimmat alımında destek sağladığına inanılıyor. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle