GeriDünya Washington harekete geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Washington harekete geçti

Amerikan Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi'nde sözde "Ermeni soykırımı" tasarısının bugün yapılacak oylaması öncesinde Bill Clinton yönetimi, tasarının kabul edilmemesi için atağa kalktı.

ABD Devlet Başkanı Bill Clinton'ın konu ile ilgili olarak yoğun kulis yaptığı bildirilirken Dışişleri Bakanı Madeline Albright uluslararası ilişkiler komitesini uyardı.

Clinton'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Sandy Berger, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Baki İlkin ile görüşerek, Clinton yönetiminin tasarının kabul edilmemesi için elinden gelen bütün çabayı gösterdiklerini ve göstereceklerini vurguladı.

Albright, Uluslararası İlişkiler Komitesi'nde ABD-Rusya ilişkileri konulu panelde, Cumhuriyetçi Nebraska milletvekili Dog Bereuter'in, "California siyasetini yansıtan" ve sözde "Ermeni soykırımı" tasarısının Türk-Amerikan ilişkileri üzerindeki etkisine ilişkin sorusunu cevaplandırdı.

Albirght: Türkiye önemli

Türkiye'nin kendileri için önemine işaret eden Albright, Türkiye'nin gerek NATO'da gerekse ortadoğu politikasında önemli bir müttefik olduğunun altını çizdi.

Dışişleri Bakanı "Bu tasarının geçişi, ABD'nin ulusal çıkarlarına ve Türkiye ile ikili ilişkilere zarar verebilir. Türkiye, bir NATO müttefiki olduğu gibi, Kıbrıs görüşmelerinde, Yukarı Karabağ sürecinde ve Irak'ta ABD ile işbirliği içinde. Bu yüzden, bu tasarının daha fazla ileri gitmemesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

Tasarı kabul edilirse, ya doğrudan Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na gönderilecek ya da Tüzük Komitesi'ne sevkedilerek burada, tasarının Genel Kurul'da ne zaman ve nasıl görüşüleceğine ilişkin prosedüre yönelik durumun belirlenmesi için bir süre bekleyecek.

Tasarı, Temsilciler Meclisi'nin Ekim ortasında tatile girmesinden önce Genel Kurul'da kabul edilmezse, Ocak ayında başlayacak yeni yasama dönemine kadar yeniden gündeme getirilemeyecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle