GeriDünya Washington Century Foundation nedir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Washington Century Foundation nedir

Washington Century Foundation nedir
refid:5586526 ilişkili resim dosyası

Washington Century Foundation, ABD'nin önemli düşünce kuruluşlarından biri. En önemli üyesi Morton Abramowitz. ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi. 1989-1991 yılları arasında görev yaptı.

Türkiye görevinden önce ise ABD İstihbarat ve Araştırma Merkezi'nin başkan yardımcılığını yapmıştı. Ondan önce ise Savunma Bakanlığı'nda, Ortadoğu, Doğu Asya ve Asya-Pasifik sorumlusu idi. 1972-1973 yılları arasında ise savunma Bakanı yardımcılığı yapmıştı.

Yahudi asllı Amerikalı Abramowitz'in Türkiye ile ilgili pek çok çalışması var.

Washington Century Foundation nedir

En dikkat çekici ise, siyasal İslam ve Kürt sorununu değerlendirdiği Şubat 2001'de çıkan "Türkiye'nin Dönüşümü ve Amerikan Politikaları" adlı kitap.

Nisan 2007'de Abramowitz, Dışilişkiler Konseyi adlı düşünce kuruluşuna verdiği röportajda Türkiye ile ilgili ilginç açıklamalarda bulunmuştu. Abramowitz, Türk ordusunun Başbakan Erdoğan'ı sevmediğini öne sürerek, "Fakat bu onların darbe yapacağı anlamına gelmiyor" dedi.

Nisan 2008'de, Newsweek dergisinde ise AKP'ye açılan kapatma davasıyla ilgili bir değerlendirmeye imza atan Abramowitz, "Türkiye’deki yargı darbesine Amerika müdahale etmeli!.." diye yazdı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle