Dünya Haberleri

DÜNYA

  WAN: Korkuyu reddet

  Hürriyet Haber
  10.01.2015 - 01:29 | Son Güncelleme:

  DÜNYA Gazeteler ve Haber Yayıncıları Birliği (WAN-IFRA), Paris’te Charlie Hebdo’ya düzenlenen kanlı saldırının, dünya çapında binlerce profesyonel haberci için var olan vahşi gerçekliğin bir örneği olduğuna dikkat çekti.

  Birlik’ten yapılan açıklamada, özgürlüklere zarar verebilecek daha sıkı yasaların çıkarılması yönünde çağrılara uyulmaması uyarısında bulunuldu. WAN’ın Direktörü Andrew Heslop tarafından yapılan “Charlie’ye saygıyla” başlıklı açıklamada, 1992’den bu yana 1100’den fazla gazetecinin görevlerini yaparken öldürüldüğüne dikkat çekilerek şöyle denildi: “Bu trajedinin karşısında, yayılması hedeflenen korkuyu reddetmeliyiz. (Trajedinin) kurbanları, bir peygamber, bir amaç ya da çarpıtılmış bir dini inanç uğruna değil, kendi dünyamızın çarpık görüşleri uğruna şehit oldu. Ölenlere karşı bu çarpık görüşe karşı çıkma sorumluluğumuz bulunuyor.”

  WAN: Korkuyu reddetKUYUMCUDA REHİNE KRİZİ

  Tek kapak çıkacaklar

  CHARLIE Hebdo saldırısı sonrası Fransız yayıncılar çarşamba günü çıkacak yeni sayı için işbirliği yaparken, Türkiye’nin 3 mizah dergisi de aynı gün tek kapakla çıkmaya hazırlanıyor. Paris’te yaşayan Leman Dergisi sahibi Tuncay Akgün, “Prensip kararı aldık. Uykusuz, Penguen ve Leman, Charlie Hebdo’nun çıkacağı gün aynı kapakla yayınlanacak” dedi. Leman Dergisi, bu pazar da Charlie Hebdo-Leman adıyla özel sayı olarak çıkacak. Derginin 15 yıldır yazı işleri müdürlüğünü yürüten Zafer Aknar, “Bizim için mizahın kara miladı söz konusu olduğu için çok fazla düşünüyoruz, nasıl bu büyük üstadlara layık bir dergi yapabiliriz diye. Nasıl bir mizah yapılır ki bundan sonra?” dedi.

  Paris’te dehşet

  Terörist Amedey Coulibaly’nin 15 kişiyi rehin aldığı markete komandolar operasyon düzenledi. Kurtarılan rehinelerden bazıları çığlıklar atarak marketten hemen uzaklaştı. Kasanın yanındaki ceset ise böyle görüntülendi.

  Bu tehdit hepimize

  İSTANBUL Cağaloğlu Meydanı'nda toplanan bir grup gazeteci, Fransız Charlie Hebdo dergisine yönelik terör saldırısını protesto etti. Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun (GÖP) çağrısıyla bir araya gelen gazeteci, yazar ve çizerlerin eylemine CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto da destek verdi. GÖP adına yapılan açıklamada “Saldırı tüm insanlığa ve onun değerlerine yapılmıştır. Bu tehdit hepimizedir” denildi. GÖP Dönem Sözcüsü Ahmet Abakay’ın okuduğu basın açıklamasında, derginin sadece İslam’la ilgili değil, tüm dinlerle ilgili dogmaları konu edindiği vurgulanarak şöyle denildi: "Saldırı sonucu hayatını kaybedenler yalnızca Fransa'nın değil, tüm dünyanın kaybıdır. Ortadoğu İslamcı terörizmin cenderesi altına alınmaya çalışılıyor. Son yıllarda artan benzer saldırılar dünyaya hakim kılınmaya çalışılan aklın ne olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye'den yetkililerin olayı kenardan dolanarak geçiştirmeye çalışması, gericilik dalgasının yansımasıdır. Laiklik mücadelesi, gericilikle mücadele bugün varlık yokluk meselesi haline gelmiştir. İnanç özgürlüğüne yönelik bu saldırı, katliamdır. Önlem alınmazsa gelecekteki olayların habercisidir. Bu tehdit hepimizedir. Türkiye'de sık sık dindar nesilden bahsedenler biraz daha dikkatli konuşmalıdır. Çünkü bu eylemi yapanlar da kendilerini dindar nesil olarak tanıtmaktadır."
  Özgür ALTUNCU- Özkan ARSLAN / DHA

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı