Dünya Haberleri

DÜNYA

  Wall Street Journal: Tarihçilere bırakalım

  Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
  03.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikan Wall Street Journal Gazetesi, ABD Temsilciler Meclisi’nde bekleyen sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısı için "Siyasetçilere geleceği düşünmeleri için maaş ödeniyor, geçmiş için değil. Tarihi, tarihçilere bırakalım" diye yazdı.

  Gazetenin "Eleştiri ve Görünüm" köşesinde dün yayınlanan makalede, "tarihin siyasetçiler karışmasa bile zaten yeterince karışık olduğu" vurgulandıktan sonra, "Ama gelin bunu bir de Osmanlı tarihinin acı bir sayfası konusunda son sözü söylemek için yaygara kopan Temsilciler Meclisi üyelerine anlatın" ifadesi kullanıldı.

  Yasa yapanların, uzak ülkelerde yaşayan insanların tarihleriyle ilgili değerlendirme yapmadan önce iyi düşünmek zorunda oldukları belirtilerek tarihle oynamanın dış politik hedefleri zora sokacağı vurgulandı. WSJ, tasarının, siyasi kariyerinde Ermeni lobisinden çıkar sağladığı ima edilen Demokrat üye Adam Schiff tarafından gündeme getirildiğini de özellikle vurguladı. Schiff’in soykırım savunuculuğu sayesinde 2000 yılında Temsilciler Meclisi’ne seçildiği ve hızla yükseldiği ifade edildi.

  Gazete, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye tasarının oylanmasını engelleme çağrısında bulundu. Gazete, 1984’ün ekim ayında benzer bir tasarıyı gündeme alan Kongre’ye de benzer bir uyarıda bulunduğunu hatırlattı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı