GeriDünya Wagner’in torunu konserde yuhalandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Wagner’in torunu konserde yuhalandı

Wagner’in torunu konserde yuhalandı

Klasik müziğin ünlü bestecisi Richard Wagner’in torununun torunu Katharina Wagner, dünyanın en eski ve en prestijli yaz müzik festivali Bayreuth’un açılışında, dedesinin meşhur operasını yeniden yorumladı, fakat yuhalandı.

29 yaşındaki torun Wagner’in dedesinin yazdığı tek opera-komedi olan "Die Meistersinger von Nürnberg"i (Nürnbergli Şarkıcılar Loncası) içine cinsellik ve çıplaklık sokarak modern çağa uyarlaması, bu yıl 96’ncısı düzenlenen festivalin açılışına gelen yüzlerce izleyicinin tepkisine neden oldu. İlk iki perdeyi alkışlayan seçkin izleyiciler, üçüncü ve son perdede Nürnbergli şarkıcıların sahneye çırılçıplak çıkması üzerine şoke oldu.

Wagner’in en kolay anlaşılır operası olan eserin orijinal versiyonunda, genç bir şövalye zengin bir Nürnbergli’nin kızına aşık olur, onunla evlenmek üzere bir şarkı yarışmasına girer. Şarkıcılar loncası tarafından reddedilse de, müthiş yeteneği sayesinde mutlu sona ulaşır. Eleştirmenler, genç yönetmenin dikkat çekmek uğruna dedesinin eserini bozduğunu, bunun "modern uyarlama değil, saçmalık olduğunu" savundular.

Bayreuth festivali, 1951 yılından beri Wagner’in 87 yaşındaki torunu Wolfgang Wagner tarafından yönetiliyor. Wolfgang Wagner, koltuğu torunu Katharina’ya devretmesi bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle