GeriDünya W.Post: Barzani PKK’yı durdurmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

W.Post: Barzani PKK’yı durdurmalı

Washington Post gazetesi başyazısında şöyle dedi: "Barzani’nin, PKK’ya baskı yapması gerekir.

Bush, Barzani’ye açıkça söylemeli ki, bu baskıyı yapmaması halinde ABD ile aralarındaki ilişkiyi tehlikeye atacaktır."

ABD’nin en etkin yayın organlarından Washington Post, "gazetenin görüşlerinin yansıtıldığı başyazısında", Bush Yönetimi’nin Iraklı Kürtleri "açıkça uyarması" ve Mesud Barzani’nin de PKK’nın sınırötesi faaliyetlerine son vermesi gerektiğini bildirdi.

"Türkiye’nin Akıllı Duraksaması" başlıklı yazıya göre, Türkiye’nin şimdiye kadar Kuzey Irak’a müdahale etmemiş olması, sadece "akıllı bir devlet adamlığı" tedbirinden ve ABD ile Avrupa ve Arap ülkelerinin isteklerine karşılık verilmesinden kaynaklanmıyor; Başbakan Tayyip Erdoğan ve Türk askeri liderler, olası bir operasyonun PKK’nın eline koz vermek olduğunu biliyor.

Kuzey Irak’ın işgali halinde, Ankara’nın kayıplarının son PKK saldırılarında ölenleri çok aşacağına işaret edilen yazıda, buna karşılık PKK’yı Irak’ta bitirmenin şansının az olduğu kaydedildi.

Bush söylesİn

Yazı şöyle devam ediyor: "Türkiye, aslında, ABD ve Irak’ı PKK’ya karşı harekete geçmeleri için baskı altına almak istiyor. Bazı ABD yetkilileri, Bush Yönetimi’nin, Kürt müttefiklerine PKK’ya karşı eylem konusunda yeterince baskı yapmadığını kabul ediyor. Ancak Iraklı Kürtler’in PKK ile başa çıkabilecek güçte olup olmadıkları da açık değil. ABD askeri güçlerinin ise Irak’ta elleri dolu. PKK tehdidi kolayca ve askeri yollardan saf dışı bırakılamaz. Mesud Barzani’nin, PKK’ya sınır ötesi eylemlerde bulunmaması ve elindeki Türk askerlerini serbest bırakması için baskı yapması gerekir. Bush Yönetimi, Barzani’ye açıkça söylemeli ki, bu baskıyı yapmaması halinde ABD ile aralarındaki ilişkiyi tehlikeye atacaktır."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle