GeriDünya Vücudun çalar saati hormonlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vücudun çalar saati hormonlar

Bilim adamları, insan vücudundaki hormonların çalar saat işlevi gördüğünü ve yatağa gitmeden önce uyanacağı saati düşünen kişinn bu saatten bir saat önce hormonlar tarafından uyarıldığını belirledi. ‘Adrenocorticotropin’ adlı, asıl görevi gün boyunca kişiyi strese karşı korumak olan hormon ‘çalar saat’ işlevi de görüyor. Bilim adamları şimdi uyanma güçlüğü çeken insanlar için bu hormonu aktive edecek ilaç geliştirmeye çalışıyorlar.

Sağlıkta en pahalı ülke : ABD

ABD'nin önde gelen tıp bilimi araştırma dergisi The New England Journal of Medicine'ne göre, bir Amerikan vatandaşının sağlık hizmetlerine ödediği yıllık ücret 3.925 dolar. Dünyanın en pahalı sağlık sistemine sahip olduğu öne sürülen İsviçre'de dahi bu rakam 2.500 dolar. Sağlık harcamalarının ABD milli gelirinin % 13.6'sına denk geldiğini belirten dergi, bu oranın 2002 yılında % 16.6'ya çıkacağının hesaplandı. Dergiye göre, sağlık hizmetlerinin pahalı olması, doktorların yüksek ücret talep etmelerinden, günlük hastane ücretlerinin fazla olmasından ve her yeni teknolojinin hastaneler tarafından kullanılmasından kaynaklanıyor.

Sırt ağrısına karşı şarapla sarmısak

Danimarka'da doktorların 148 hasta üzerinde yaptıkları deney, şarap ve sarmısak'ın sırt ağrılarına iyi geldiğini ortaya çıkardı. Dr.Claes Rasmussen yaptığı açıklamada birlikte tüketilen şarap ve sarımsağın sırt ve bel ağırılarına iyi geldiğini, belinden ameliyat geçirenler daha çabuk iyileştiklerini söyledi. Araştırmalar bu iki besinin omurlar arasındaki kireçlenme önlediğini gösterdi.

Sprey şeklinde iktidarsızlık ilacında

Amerikalı araştırmacılar sprey şeklinde kullanılacak bir iktidarsızlık ilacı üzerinde çalıştıklarını açıkladılar. Kentucky Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden L.Dittert ve E.Hüseyin iktidarsızlık haplarının yarım saat ila 45 sürede etki gösterdiğini, bu sürede ‘sabırsızlanan’ erkeklerin ikinci hatta üçüncü bir hap alarak zehirlenmeye sebep olduklarını, 10 yıldır üzerinde çalıştıkları spreyin anında etki yapacağını iddia ettiler. İlaç henüz sadece araştırma safhasında.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle