GeriDünya Volkan Bozkır'ın açıklamaları Danimarka'yı kızdırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  47
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Volkan Bozkır'ın açıklamaları Danimarka'yı kızdırdı

Volkan Bozkır'ın açıklamaları Danimarka'yı kızdırdı

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın İsveç’te Türk basınına yaptığı açıklamada Hedegaard davasında Danimarka’yı “suçlayıcı” sözler kullanması Danimarkalı politikacıları kızdırdı. Türkiye’nin hiçbir zaman AB’ye tam üye olamayacağının açık bir dille anlatılması gerektiği savunuldu.

AB Bakanı Volkan Bozkır’ın, İsveç’e yaptığı resmi ziyaret sırasında Türk basınına verdiği demeçte, Hedegaard davası nedeniyle Danimarka’yı eleştirmesi tepkilere yol açtı. Volkan Bozkır’ın “Lars Hedegaard’a saldıran kişinin Türkiye’de serbest bırakılması konusunda Danimarka’nın Türkiye’ye baskı yapması doğru değil. Türkiye baskılara boyun eğmez. Danimarka kendi iç politikasında bir gündem yarattı, medyanın da baskısı ile bu konuyu gündemde tutuyor” sözleri, Danimarkalıları kızdırdı.

Volkan Bozkır, Stockholm’de Türk medyasına yaptığı açıklamada, zanlının, mahkeme tarafından serbest bırakıldıktan sonra kayıplara karıştığını ve Türk hükümetinin bu konuda yapabileceği başka bir şey kalmadığını söylemişti. Danimarka ve Türkiye’nin dost olduğuna işaret eden Volkan Bozkır, Danimarka’nın Türkiye’ye baskı yapmaya çalışarak bir yere varamayacağını belirtmişti.

"TÜRKİYE DEPRESYON GEÇİRİYOR"
Birlik Listesi Sözcüsü Nikolai Villumsen, Volkan Bozkır’ın Danimarka’yı suçlar açıklamalarının tepkisiz kalmaması gerektiğini belirterek Danimarka’nın Türkiye’ye yaptığı tüm askeri yardımların durdurulmasını istedi. Villumsen, “Türkiye bu suçlamalarla depresyon geçiriyor” dedi. Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard ise yeni bir açıklama yapmayarak, daha önce yaptığı “Hedegaard davası Türkiye ile ilişkilerimizden daha önemli değildir” sözlerinin arkasında durduğunu bildirdi.

Danimarka Halk Partisi Sözcüsü Sören Espersen de Bozkır’ın Danimarka’yı, konuyu AB’ye taşıdığı için eleştirdiğini hatırlatarak, “Türkiye iade talebinde bulunulan bir suçluyu serbest bıraktığı için utanması gerekirken, tepki gösterdik diye bize saldırmaktadır. Danimarka’nın AB’ye gitme ve AB’yi konuya dahil etme zamanı gelmiştir. Türkiye’ye hiçbir zaman AB’ye tam üye olamayacağı açık bir şekilde anlatılmalıdır. Bu iş burada bitmelidir” dedi.

Türkiye’nin Danimarka Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada ise Danimarka Savunma Bakanı Nicolai Wammen’in konuyla ilgili bir açıklama yapmadığı vurgulanarak, daha önce kendisine atfedilen sözlerin Bakan Wammen’e ait olmadığı belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle