GeriDünya Viyana neden direndi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Viyana neden direndi

3 Ekim öncesinde özellikle Kıbrıs, Fransa gibi ülkelerden Türkiye karşıtı açıklamalar gelirken Lüksemburg’daki pazarlık masasında esas direnişi Avusturya gösterdi.

3’üncü Viyana sendromu yaşayan Avusturya, siyaset analizcilerine göre şu gerekçelerle Türkiye’nin yolunu kesmiş olabilir:

Türkiye karşıtlığı yüzde 73

1683’te Osmanlı’yı ikinci kez Viyana’dan geri çeviren Avusturyalılar, hálá bu sendromun üstesinden gelemedi. Avusturya Basın Ajansı’nın anketine göre halkın yüzde 73’ü kültürel gerekçelerle Türkiye’ye karşı olduklarını söylediler. Ayrıca Avusturya, asırlardır kendini Avrupa’nın İslamlaşması’na karşı olarak bekçi olarak gördü.

Yabancı düşmanlığı

Innsbruck Üniversitesi’nden Profesör Anton Pelinka, son aylarda Avusturya’da Türkiye karşıtlığının arttığına işaret ederken, ‘Yabancı düşmanlığıyla çok ilgisi var. Diğer AB ülkelerinde de olduğu gibi AB konuları elit tabaka arasında tartışılırdı. Şimdi birden geniş bir kesim tarafından tartışılmaya başlandı ve insanlarda yabancıların geleceği korkusu var, bir miktar da İslam korkusu söz konusu’ diye konuştu.

Genişlemeyi hazmedemedi

Prof Pelinka’ya göre dört yeni AB üyesi; Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan ve Slovenya, Avusturya’nın sınır komşusu. Bu nedenle Avusturya’nın henüz bir önceki genişlemeyi hazmedemediği söyleniyor. Avusturyalıların jeopolitik açıdan Türkiye’ye karşı çıktığını söyleyen Pelinka, ‘Genel kanı, ‘bu kadar genişleme yeter’ yönünde’ diyor.

Büyük ülkelerin piyonu mu

Brüksel’deki Avrupa Araştırmaları Merkezi’nden Michael Emerson, Avusturya’nın göründüğü gibi pek izole olmadığını savunuyor ve ‘Avusturya gerçekten de Fransa ve Almanya’nın bir cephesi. İki ülkede de zor bir siyasi durum söz konusu, kamuoyunda Türkiye’nin AB üyeliğine itirazlar yüksek’ diyor. Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan Nicolas Sarkozy, Fransa’da; Angela Merkel ise Almanya’da güçlü bir konuma geliyor. Türkiye’yi destekleyen Almanya Başbakanı Gerhard Schröder’in gelecek günlerde koltuğunu bırakması bekleniyor, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da kontrolü kaybetmiş gibi. Böyle bir durumda piyon rolü, Avusturya’ya düşmüş olabilir.

Küçük ülke sendromu mu

8 milyon nüfusuyla AB’nin küçük ülkelerinden biri olan Avusturya’nın büyük ülkelerin baskısıyla ikna edilmesi bekleniyordu. Ancak, Türkiye’den önce Katolik Hırvatistan’ın müzakerelerinin başlaması için bastıran Avusturya, böylece 25’ler arasında eşit olduğunu ortaya koymaya çalışıyor olabilir. AB, savaş suçundan aranan General Ante Gotovina’nın teslim edilmesinde işbirliği yapmadığı gerekçesiyle Hırvatistan ile müzakerelere başlamıyor.

Haider sendromu

Avusturya’nın Jörg Haider’in rövanşını almak istiyor olabileceği de yorumlar arasında. 1999 yılında aşırı milliyetçi Jörg Haider’in Özgürlükçü Partisi oyların yüzde 27’sini alarak koalisyon ortağı olmuştu. AB ise sekiz ay boyunca Avusturya’ya yaptırım uygulayarak Haider konusunda yoğun bir baskı uygulamıştı. Haider’in iktidar koltuğunu bırakması üzerine ilişkiler normelleşmiş, hatta Haider, Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemeye başlamıştı. Ancak Avusturya o günlerde yaşamış olduğu parya muamelesini unutamamış olabilir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle