Dünya Haberleri

DÜNYA

  Virgin Galactic uzaya turist göndermeye hazır

  Hürriyet Haber
  06.12.2009 - 10:03 | Son Güncelleme:

  Maceracı İngiliz işadamı Charles Bronson'ın sahibi olduğu Virgin Galactic şirketi, uzaya turist göndermeye hazır.

  Şirket, SpaceShipTwo adını verdiği uzay aracını, pazartesi günü ABD'nin California eyaletindeki Mojave çölünde basına tanıtacak.

  Richard Branson, Amerikalı uzay araçları mühendisi Burt Rutan ve Virgin Galactic yetkililerinin tanıtacağı SpaceShipTwo 2 pilot ve 6 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Uzay uçuşunun yolcuya maliyeti 200 bin dolar. Virgin Galactic'in mekiğini uzaya "Eve" adı verilen 42 metrelik bir füze gönderecek.

  Virgin Galactic'in uzay seyahatlerini satması için anlaştığı Portland'daki Hurley Travel Experts firması, bu deneyimi yaşamak isteyen yaklaşık 300 kişinin 40 milyon dolarlık ön ödeme yaptığını açıkladı.

  Şirket yetkilileri 2010'da uçuşların başlayacağını ve ticari uçuşlara 2011'de geçilebileceğini söylediler. “Uzay Yolu” dizisinde “Scooty” rolünü oynayan aktör James Doohan'ın küllerini 2007 nisanında uzaya gönderen Space Services yetkililerinden Charles Chafer'e göre yakında bu tür uçuşları çok sayıda kişinin yapması mümkün olacak.

  Şu an için bu uçuşlara 200 bin dolar verebileceklerin katılabileceğini söyleyen Chafer, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Ulaşım tarihi, yolculuk süresini azaltmanın mümkün olması halinde pazarın büyüyeceğini gösteriyor" dedi.

  Chafer, "İlk başlarda uzay uçuşları seyrek ve pahalı olacak. Havacılık konusunda da bu böyleydi. Ancak zamanla mesela 100 yıl sonra dünyanın bir tarafından bir tarafına uzay mekiğiyle gitmek bile rutin hale gelebilir" diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı