GeriDünya Villepin 'siyasi komplo' davasında aklandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Villepin 'siyasi komplo' davasında aklandı

Eski Fransa başbakanlarından Dominique de Villepin, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy aleyhine, son cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce “siyasi komplo” düzenlemek suçundan hakkında açılan davada aklandı.

Paris mahkemesi, Villepin'e yöneltilen suçlamalara ilişkin somut delil olmadığına hükmetti. Mahkeme, aynı davada bir zanlıyı daha aklarken, diğer üç kişiyi suçlu buldu.

Dominique de Villepin, daha önce basına yaptığı açıklamada, hakkında açılan dava ile ilgili Cumhurbaşkanı Sarkozy'yi ağır şekilde suçlamış ve “Bana karşı olan, bana saplantısı olan birisi, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy yüzünden bugün ben buradayım. Mahkemeden ismimi temize çıkartarak, Fransız halkı adına özgür bir şekilde çıkacağım” demişti.

Davacılar arasında yer alan Sarkozy aleyhine düzenlendiği iddia adilen "siyasi komploya" karışmakla suçlanan de Villepin, hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

Hakkında ön soruşturma açılan Villepin'in bürosu ve evi, yargıç denetiminde polis tarafından iki kez aranmış, bazı belge ve dokümanlara el konulmuştu.

Villepin'in, suçlamalarla ilgisi olduğuna dair kanıt bulunması halinde, hakkında 5 yıla kadar hapis ve 45 bin Avro'ya kadar para cezası istenmesi bekleniyordu.

Fransa'da "Clearstream skandalı" ile anılan dava çerçevesinde "Villepin'in başbakanlık ve içişleri bakanlığı yaptığı dönemde, gizli servisi kullanarak, cumhurbaşkanı adaylığı yarışındaki rakibi Sarkozy'yi yıpratmak istediği" iddia edilmişti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle