Dünya Veto edecek mi etmeyecek mi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Veto edecek mi etmeyecek mi

NATO Dışişleri Bakanları Konseyi'nin bugün Brüksel'de yapacağı toplantıda şu sorunun yanıtı aranacak: ‘Türkiye, kendisinin dışlandığı Avrupa Acil Müdahale Gücü’nü veto edecek mi etmeyecek mi?' Türkiye'nin veto hakkını kullanmaması için özellikle ABD'den yoğun baskı var.

TÜRKİYE, Şubat 1952'de tam üye olduğu NATO'da en zor kararını verecek. NATO Dışişleri Bakanları Konseyi bugün ve yarın, AB'nin oluşturma kararı aldığı Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği'ni (AGSK) görüşecek. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in temsil edeceği toplantıda, AGSK'nın NATO ile bağlantısına son şeklin verilmesi bekleniyor.

Türkiye karar mekanizması dışında bırakıldığı için Avrupa Acil Müdahale Gücü'nün NATO'nun imkanlarından yararlanmasına itiraz ediyor. Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, geçen hafta NATO Savunma Bakanları toplantısında Türkiye'nin karar mekanizması dışında bırakılması durumunda AGSK'nın NATO'dan yardım talebini veto edeceğini ima etmişti.

Türkiye'nin başından beri seslendirdiği görüş, Başbakan Bülent Ecevit'in ABD Başkanı Bill Clinton'a gönderdiği cevabi mektubunda da özellikle vurgulandı. Ecevit, Clinton'a ‘Türkiye’nin ulusal çıkarlarını tehlikeye sokacak bir girişime sıcak bakamayacağını' bildirerek, şu mesajı verdi:

‘Batılı müttefikler arasında bir çatlak oluşmasından duyduğunuz kaygı ve endişeyi çok iyi anlıyoruz. Ancak diğer müttefiklerimizin tutumu bizi zor durumda bırakmaktadır. Önümüzde iki seçenek kalıyor: Türkiye NATO bağlantılı AB operasyonlarında karar mekanizmasının içinde yer alır, ya da ulusal çıkarların gereği yapılır.

KIBRIS SIKINTISI

Stratejik açıdan son derece hassas bölgede bulunan Türkiye, Avrupa Ordusu’nun Ankara'nın kararına gerek duymadan kriz bölgelerine müdahale etmesinden endişe ediyor. Ankara'yı sıkıntıya sokan faktörlerin başında ise Kıbrıs geliyor. Türkiye, Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB'ye üye olması sonrası AGSK içinde yer almasından ve gerektiğinde Avrupa Ordusu'nun Kıbrıs'ta da bir operasyona girişebileceği senaryosundan endişe duyuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle