GeriDünya Verheugen mesajı verdi: Ambargo kalkar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Verheugen mesajı verdi: Ambargo kalkar

AVRUPA Birliği (AB), Kıbrıs referandumunda Rumların olumsuz oy kullanması halinde Kuzey’e yönelik ekonomik ambargonun kaldırılacağının ilk işaretlerini verdi. AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Günter Verheugen, ‘Bu durumda Kıbrıslı Türklerin cezalandırılmaması bizim sorumluluğumuzdur’ dedi. Verheugen, Kuzey’in ekonomik ambargosuna son vermek için yeni bir inisiyatif alacağını ve Komisyon’a yeni bir öneri sunacağını söyledi.

YEŞİL HAT AB SINIRI OLUR

Brüksel’de Kıbrıs’a yönelik düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansı sonrasında bir basın toplantısı düzenleyen Verheugen, Rumların referandumda ‘hayır’ oyu vermesi halinde iki toplumu birbirinden ayıran yeşil hattın AB sınırı haline dönüşeceğini belirterek, bölünmenin kalıcı olacağı mesajını da verdi. Uluslararası camianın Annan Planı’na güçlü bir destek verdiğine işaret eden Günter Verheugen, birleşmeden doğacak masrafların karşılanması için taahhüt altına girdiklerini kaydetti. AB Temsilcisi, çözüme karşı çıkıp 1 Mayıs sonrasına atma planı içinde olan Rumlara da gönderme yaparak, ‘Bazıları taktiklerin işe yarayacağı düşüncesine kapılmasın’ dedi. Verheugen, Rumların ‘hayır’ Türklerin ‘evet’ oyu kullanması halinde AB’nin tavrının ne olacağının sorulması üzerine şöyle konuştu:

TÜRKLER ZARAR ETMESİN

‘Böyle bir tez üzerinde çalışmıyoruz. Umuyorum ki Rumlar uzun vadeli çıkarlarını göz önüne alarak kararlarını verirler. Kıbrıslı Türklerin cezalandırılmaması bizim sorumluluğumuzdur. Bu durumda Kuzey’in ekonomik izolasyonuna son vermek için yeni bir inisiyatif geliştirip, Komisyon’a yeni bir öneri sunacağım. Türkiye üyelik öncesi, Güney Kıbrıs ise üyelik desteğine sahip olurken, bu referandumdan sadece Türkler zararlı çıkarsa bu hiç adil olmaz. Bu durumun ortaya çıkmaması için elimden geleni yapacağım.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle