Dünya Haberleri

  Ver parayı, al Uygur’u

  Hürriyet Haber
  23.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kamboçya, sığınmacı 20 Uygur’u Çin’e iade etti. Çin de Kamboçya ile 860 milyon dolarlık ticari anlaşma yaptı. Pekin iki olay arasında bağlantı olmadığını savundu. BM ve ABD, Kamboçya’yı kınadı.

  ÇİN ve Kamboçya arasında imzalanan toplam 850 milyon dolarlık 14 adet ticaret anlaşmasının zamanlaması tartışma konusu oldu. Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde geçen temmuzda yaşanan ve 197 kişinin öldüğü etnik çatışmalardan sonra artan devlet baskısı yüzünden geçen ay Kamboçya’ya sığınan 20 Uygur, anlaşmaların imzalanmasından iki gün sonra, uluslararası toplumun tüm çağrılarına rağmen Çin’e iade edildi.

  Uygur mülteciler, sınırı kaçak olarak geçip Kamboçya’daki Birleşmiş Milletler ofisinde sığınma talep etmişler, BM de buna olumlu yanıt vermişti. Bir ay boyunca sürüncemede kalan olay, şok sınırdışı kararıyla sona erdi.

  Kamboçya: Kötü muamele olmaz

  BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği “güçlü garantiler” vermesine rağmen Uygurları sınırdışı eden Kamboçya’yı eleştirirken, ABD kararı kınadı. Sürgündeki Uygur lider Rabiya Kadir de, Wall Street Journal’a yazdığı makalede, “Kamboçya hükümeti hiç şüphesiz milyonlarca dolar yardım aldığı Çin’in baskısına maruz kaldı” dedi. Kamboçya  ise kararını savunarak, sığınmacıların mülteci hukukuna aykırı hareket ettiğini ve iade edilmeleri halinde kötü muameleye maruz kalacaklarına dair endişelerin yersiz olduğunu öne sürdü.

  En büyük finansör

  Çin, doğrudan yatırımlar açısından Kamboçya’nın bir numaralı finansörü. Pekin, bu yoksul ülkeye altyapı yatırımları başta olmak üzere son yıllarda yaklaşık 4.3 milyar dolar aktardı.

  Çin: Önkoşul yoktu bu bizim iç işimiz

  Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jiang Yu, sığınmacı Uygurlar’ın nereye gönderildiğini açıklamamakla birlikte şu ifadeleri kullandı: “Bu suçlamalar yersiz. Kamboçya’ya yaptığımız yardımın ön koşulu yoktu. Söz konusu Çin vatandaşları sınırı yasadışı biçimde geçerek hem Çin, hem de Kamboçya yasalarını ihlal etti.  Bunlar bazı suçlardan aranıyor. Bence her ülkenin bu durumda kendi yasalarına göre kendi kararını verme hakkı vardır. Bu bizim iç işimiz.”

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı