Dünya Haberleri

  Venezuela'da savcı bilançoyu açıkladı devlet televizyonu yayınlamadı

  AA
  25.05.2017 - 00:47 | Son Güncelleme:

  Venezuela'da Başsavcı Luisa Ortega, ülkede devam eden hükümet karşıtı gösterilerde 20 yaşında bir protestocunun güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü bildirdi. Başsavcı açıklamasında 6 haftadır devam eden gösterilerde toplam 55 kişinin hayatını kaybettiğini de söyledi.

  Ortega, basına yaptığı açıklamada, ülkede 6 haftadır devam eden gösterilerde 55 kişinin hayatını kaybettiğini, bunların yarısını çevik kuvvet ve askerler tarafından öldürüldüğünü belirtti. Protestolardan yaklaşık bin kişinin de yaralandığını aktaran Ortega, Venezuelalı yetkililerin çoğunun aksine, 20 yaşında bir göstericinin polisin attığı göz yaşartıcı bombanın isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi.

  Venezuelada savcı bilançoyu açıkladı devlet televizyonu yayınlamadı
  Başsavcı  Luisa Ortega (Fotoğraflar: AFP)

  Hükümet yetkililerinin birçoğunun açıklamalarını yayımlayan Venezuela devlet televizyonu, Başsavcı Ortega'nın açıklamasını ise yayımlamadı.

  Venezuela'da gıda kıtlığı, yüksek enflasyon ve artan suç oranlarından kaynaklanan toplumsal hoşnutsuzluk, Nicolas Maduro liderliğindeki hükümetin kontrol ettiği Yüksek Mahkemenin, 31 Mart'ta Kongrenin yetkilerini elinden aldığını açıklamasıyla sokak protestolarına dönüşmüştü.

  Muhalefet, ölümlerden orantısız güç kullanan güvenlik kuvvetlerini ve hükümet yanlısı milisleri sorumlu tutuyor. Maduro ise protestolara katılan aşırı sağcı radikallerin suç çeteleriyle iş birliği içinde şiddeti körüklediğini savunuyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı