GeriDünya Venezuela'da bir kişi üzerine benzin dökülerek yakıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Venezuela'da bir kişi üzerine benzin dökülerek yakıldı

Venezuela'da bir kişi üzerine benzin dökülerek yakıldı

Venezuela'da hükümet karşıtı gösterilerin 50'nci gününde şiddet olayları arttı. Cumartesi günkü eylemlerde bir kişi üzerine benzin dökülerek yakıldı, bir üniversite öğrencisi öldü. Başkent Caracas'taki gösterilerde üzerine benzin dökülen 21 yaşındaki Orlando Jose Figuera'nın vücudunun yüzde 80'inin yandığı bildirildi.

Venezuelada bir kişi üzerine benzin dökülerek yakıldı
Venezuela İçişleri ve Adalet Bakanlığı, Figuera'nın bıçaklı saldırıya uğradığını duyurdu. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Pazar günkü açıklamasında Figuera'nın 'hükümet destekçisi' olduğu için göstericilerin hedefinde olduğunu ifade etti ve saldırıdan hükümet karşıtlarını sorumlu tuttu. Maduro, "Biz burada daha önce hiç, Orta Doğu'da IŞİD teröristlerinin yaptığı gibi, birinin yakıldığını görmedik. Bir kişi yakıldı, dövüldü ve bıçaklandı… Neredeyse linç ediyorlardı, çünkü 'Chavista' (eski devlet başkanı Hugo Chavez destekçisi) diye bağırdı" dedi.


Orlando José Figuera'nın üzerine benzin döküldü. Bazı görgü tanıkları ise yakılan kişinin 'hırsızlıkla suçlandığı için saldırıya uğradığını' iddia etti.
Reuters haber ajansına konuşan görgü tanıklarının aktardığına göre Plaza Altamira'da hükümet karşıtı gösterici için toplanan yaklaşık 100 kişi, Figuera'yı çevreleyip üzerine benzin döktü ve ateşe verdi. Reuters, meydanda toplananlardan bazılarının Figuera'nın 'ölmesi gerektiği' sloganlarını attığını, bazılarının da Figuera'ya yardım ettiğini bildirdi. Figuera'nın üzerine bazı eylemciler su dökerek yangını söndürmeye çalıştı.Telif hakkıAFP

Hastaneye kaldırılan Figuera'nın vücudunda yüzde 80 oranında yanık oluştu. Devlet Başkanı Maduro, "Chavez destekçisi gibi göründüğü için birini yakmak, nefret suçu, insanlığa karşı işlenmiş suçtur" dedi ve protestocuların 'ABD'nin desteğiyle darbe yapmaya çalıştığını' söyledi. Venezuela Enformasyon Bakanı Ernesto Villegas da Twitter hesabından olayın videosunu paylaşıp "Bir insan, Caracas'taki 'barışçıl bir gösteride' muhalifler tarafından yakılıyor" yazdı.
Cumartesi günü üniversite öğrencisi Edy Alejandro Teran Aguilar da vücuduna mermi isabet etmesi sonucu öldü. Yedi haftadır devam eden olaylarda can kaybı 48'e çıktı.

Venezuelada bir kişi üzerine benzin dökülerek yakıldıYorumları Göster
Yorumları Gizle