GeriDünya Veliler, Bush’un ‘akıllı tasarımı’nı dava ettiler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Veliler, Bush’un ‘akıllı tasarımı’nı dava ettiler

ABD’nin Pennsylvania eyaletinin Dover kentinden bir grup veli, evrenin ve canlı hayatın üstün bir zekanın ürünü olduğu yolundaki ‘akıllı tasarım’ teorisinin de evrim teorisinin yanı sıra müfredata girmesini dava etti.

Ebeveynler, muhafazakar kesimin, dini yaradılış efsanesini yeniden ambalajlayıp okullara sokmak istediğini öne sürüyor. Müfredat değişikliğine göre öğretmenlerin Charles Darwin’in evrim teorisinin kanıtlanmış bir gerçek olmadığını öğrencilere aktarıp ‘akıllı tasarım’ teorisinden de bahsetmeleri gerekiyor. Akıllı tasarım teorisi, dünya ve canlı hayatın karmaşık yapısının sırf bazı tesadüf ve genetik değişimlerle açıklanamayacağı, bunun arkasında üstün bir zekanın olabileceğini öngörüyor, ancak Tanrı ya da İncil’e herhangi bir gönderme yapılmıyor. Ancak 11 ebeveyn, bu teorinin dini bir yorum olduğunu bu nedenle anayasanın kilise ile devletin birbirinden ayrılmasıyla ilgili laiklik ilkesini ihlal ettiğini öne sürüyorlar.

Evrim teorisiyle ilgili kavga, ABD’de neredeyse yüzyıldır sürüyor. 1925 yılında Tennesseeli bir biyoloji öğretmeni olan John Scopes, yasağı ihlal ederek öğrencilerine evrim teorisini anlattığı için mahkemelik olmuştu. Scopes evrim teorisine inandığı için dava ‘maymun davası’ diye anılmaya başlamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle