Dünya Ve Sarkozy hakkında “ağır yolsuzluktan” soruşturma açıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  35
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ve Sarkozy hakkında “ağır yolsuzluktan” soruşturma açıldı

Ve Sarkozy hakkında “ağır yolsuzluktan” soruşturma açıldı

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hakkında “nüfuzunu kötüye kullanma ve soruşturmanın gizliliğini ihlal” ve “ağır yolsuzluk” iddiasıyla adli soruşturma açıldı. Dün gözaltına alınan Sarkozy, Mali Şube’de 15 saat ifade verdikten sonra hakim karşısına çıkarıldı. Paris Adliyesi hakimleri, iddiaları yerinde bularak Sarkozy hakkında adli soruşturma açılmasına karar verdi. Sarkozy 10 yıla kadar hapis ve 10 yıl siyasetten men cezası riski ile karşı karşıya.

Hakkındaki yolsuzluk dosyalarına bağlı olarak açılan adli soruşturma sayısı altıya çıkan Sarkozy’nin siyasete dönüş ihtimali giderek sona eriyor. Dün sabah saatlerinde Fransa Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir eski cumhurbaşkanı polis tarafından gözaltına alındı. Sarkozy’nin, suçu cumhurbaşkanlığı döneminden sonra işlediği gerekçesiyle ‘eski cumhurbaşkanı’ değil, ‘sıradan vatandaş’ prosedürü uygulayan mali şube polisleri dün sabah Sarkozy’yi gözaltına aldı. Polis bir gün önce de Sarkozy’nin avukatı Thierry Herzog ile bilgi sızdırdığı iddia edilen iki yüksek savcıyı gözaltına almıştı.

Ve Sarkozy hakkında “ağır yolsuzluktan” soruşturma açıldı
Sarkozy yaklaşık 18 saat süren sorgunun ardından oldukça yorgun görülüyordu.

18 SAATLİK SORGU MARATONU
Mali Şube’de ifade veren Sarkozy, hakkındaki L’Oreal skandalı soruşturmasında, “nüfuzunu kullanarak, üst düzey hakimlerden dosyanın içeriğiyle ilgili bilgi sızdırdığı iddiaları” hakkında 15 saat sorgulandı. Sabah 08.00’den dün gece 23.30’a kadar soruşturma hakimlerine ifade veren Sarkozy, gece 23.30’da hakim karşısına çıkarıldı. Sarkozy hakkında 18 saat süren sorgu maratonunun ardından soruşturma açılması kararlaştırıldı.

Ve Sarkozy hakkında “ağır yolsuzluktan” soruşturma açıldı
Sarkozy dün sabah ifade vermeye böyle gelmişti.

UMP İKİYE BÖLÜNDÜ
Sarkozy’nin geri dönüşünü bekleyen partisi ise ikiye bölündü. Sarkozy’nin seçim kampanyasının şaibeli faturaları skandalı nedeniyle UMP Genel Başkanı Jean François Cope istifa etmiş, yerine Başbakanlık yapan partinin üç eski ağır topu Alain Juppe, François Fillon ve Jean Pierre Rafarin yönetime el koymuştu. Üstüne bir de bu soruşturma eklenince, UMP ikiye bölündü. Brice Hortefeux, Nadine Morano gibi Sarkozy yanlısı partililer “sanığın masumiyeti” ilkesini hatırlatarak, “Bu hukukun yanlı olduğunu gösteren, politik bir olaydır. Amaç Sarkozy’nin siyasete dönmesini engellemek. Ama bu Sarkozy’nin yaz sonunda siyasete dönüş kararını değiştirmeyecek” diyor. Ancak bütün bu yolsuzluk iddialarından rahatsız olan ve 2017’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayı planlayan Alain Juppe, Bruno Le Maire gibi isimler ise bir an evvel yargının görevini yaparak davayı sonuçlandırmasını beklediklerini açıkladılar.

10 YIL SİYASETTEN MEN RİSKİ
Sarkozy, bu soruşturma sonunda suçlu bulunursa 5 ila 10 yıl hapis cezası ve 10 yıla kadar ‘siyasetten men’ riskiyle karşı karşıya. Sarkozy sanığın masumiyeti ilkesinden yararlanarak ısrarla partisinin başına dönebilir. Ancak hakkındaki altı ayrı soruşturma dosyasıyla bunu yapması artık çok zor. Özellikle 2012 seçim kampanyasında, şahsi kampanya masraflarını partisine fatura ettiği Bygmalion skandalından ciddi anlamda zan altına giren Sarkozy’nin bu dosyalardan aklanmadan siyasete dönmesi hayli zor olacak.

“KİMSE HUKUKTAN ÜSTÜN DEĞİL”
Fransa Başbakan Manuel Valls, Sarkozy hakkında adli soruşturma açılmasına ilişkin, “Hiç kimse hukuktan üstün değil” yorumunda bulundu.

Konu ile ilgili BFM televizyon kanalının sorularını yanıtlayan Valls, durumun oldukça vahim olduğunu ifade etti. Valls, bununla birlikte, suçsuzluk karinesinin herkes için geçerli olduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi.

Muhalefetin söz konusu dava ile ilgili “siyasi komplo” eleştirilerine karşı çıkan Valls, yargının bağımsız bir şekilde görevini yerine getirdiğini söyledi.

Valls, “Yargıya soruşturma yapmasını biz söylemedik. Başbakan olarak yargının bağımsızlığı ve suçsuzluk karinesine saygı gösterilmesini sağlamam gerekir” ifadesini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle