GeriDünya Vatikan'dan Hz. Muhammed karikatürüne tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vatikan'dan Hz. Muhammed karikatürüne tepki

Vatikan, İslam dünyasında rahatsızlık yaratan karikatürlerin yayımlanmasına tepki gösterdi.

Vatikan'daki Doğu Kiliseleri Kurulu'nun Başkanı Kardinal Achille Silvestrini, dinsel simgelerin alay konusu yapılmasını “özgürlüğün suiistimali” olarak yorumladı ve “Batı kültürü, özgürlüğü mutlak bir değer gibi algılama iddiasına bir sınır belirlemek zorundadır. Dinsel simgelere dokunma alışkanlığı ve düşüncesine burada da, Avrupa'da da isyan edilmelidir” dedi.

Silvestrini, İslam dünyasıyla ilişkilerdeki son karikatür krizine ilişkin olarak bugün Corriere della Sera gazetesinde yayımlanan demecinde şunları kaydetti:
“Özgürlük büyük bir değerdir. Ancak bu tek taraflı değil, paylaşılan bir değer olmalıdır. Yüce simgeleri konu almak suretiyle başkalarının, hatta bu son hadisede olduğu gibi halkın duygularını incitici türde bir mizah özgürlüğü, suiistimal kategorisine girer.”

Kardinal Silvestrini, yaklaşımını, “Tanrı'nın değil, rahibin karikatür konusu yapılmasını anlamak mümkündür. İslam konusunda da onların adet, gelenek ve davranışları karikatür konusu yapılabilir. Ama bu, Kur'an, Allah, Peygamber konusunda yapılmamalı” cümlesiyle özetledi.

“BİREYLER YARGIYA BAŞVURABİLMELİ”

“Laiklik, saygıyı gerektiriyor. Laikliğin en ateşli savunucuları bile bayrağa hakaretin kabul edilemeyeceğini söylüyor. Dinsel simgelere de, laik kurumların simgeleriyle aynı muamelenin yapılması mümkün değil midir” diye soran Kardinal Silvestrini, dinsel simgelere yapılan hakaret durumunda da bireylerin yargıya başvurabilmesi
gerektiğini savundu. Silvestrini, “Tanrı, elimizin altında olan bir şey değildir. Karikatür yoluyla karalama ve iftira durumunda yurttaşlar yargı yoluna başvurabiliyorlar. Ama Tanrı veya Allah'ı, İncil veya Kur'an'ı hedef almak suretiyle yurttaşların incitilmesi durumunda, hak nasıl aranacak” dedi.

Kardinal Silvestrini, “İslam dünyasının Batı'dan hoşgörüyü öğrenmesi gerektiği” iddiasına da şu karşılığı verdi:
“Ama başkalarının deneyimlerinden bir şeyler öğrenmeyi biz de başarmak zorundayız. Örneğin, Ortadoğu'da yüzyıllar boyunca Hıristiyanlar ve Müslümanların bir arada yaşayabilmesinden bir şeyler
öğrenmeliyiz. Bu bir arada yaşamanın temelini teşkil eden, başkalarının inancına saygı ilkesini oralarda ben bizzat müşahede etmiş biriyim.”

Kardinal Ersilio Tonini ise İtalyan ulusal haber ajansı Ansa'ya verdiği demeçte, “Mizah da dahil olmak üzere basın özgürlüğü, dini inançların başladığı yerde bitmelidir” dedi.

Tonini, uygarlıklar çatışmasını körüklememe konusunda basına büyük sorumluluk düştüğünü hatırlatarak, karikatürler konusunda İslam dünyasındaki tepkileri şu sözlerle yorumladı:

“Konu, onların haklı mı, haksız mı oldukları meselesini tartışmak olmamalıdır. Doğru olan, kendi davranışımız, ayrıca küreselleşmiş bir dünyada insanlığın geleceği bağlamında basının oynadığı rol üzerine kafa yormaktır. Hassas bir dönemde yaşıyoruz. Basın da sorumlu bir şekilde davranmak zorundadır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle