GeriDünya Vatikan: Ağca’nın Papa ile görüşme isteği fantezi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vatikan: Ağca’nın Papa ile görüşme isteği fantezi

Vatikan, serbest bırakılması ile ilgili yeni bir yorum yapmak istemediği Mehmet Ali Ağca’nın yeni Papa ile buluşmak istediği iddialarını ile ilgili olarak "bunlar fantezi" dedi.

Gazeteci Abdi İpekçi’yi öldüren, Papa İkinci Jean Paul’e bir suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca’nın serbest bırakılması dünya genelinde büyük yankı bulurken Vatikan, konu ile ilgili yeni bir açıklama yapmaktan kaçınıyor.

Ancak Ağca’nın Papa Altıncı Benedikt ile görüşmek istediği iddiaları ile ilgili Vatikan, "Bunlar fantezi" yorumunu yaptı.
Vatikan, serbest bırakılması ile ilgili yeni bir yorum yapmak istemediği Mehmet Ali Ağca’nın yeni Papa ile buluşmak istediği iddialarını ile ilgili olarak "bunlar fantezi" dedi.

Papa İkinci Jean Paul’e başarısız bir suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca’nın serbest bırakılması dünya genelinde büyük yankı bulurken Vatikan, konu hakkında yeni bir yorum yapmaktan kaçınıyor.

Vatikan, Türk yargısına saygılı olduğunu vurgularken, konu ile ilgili olarak soruları yanıtlayan bir Vatikan yetkilisi de Vatikan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı yoruma ek bir açıklaması olmadığını tekrarladı. Vatikan yetkilisi, bir Avusturalya gazetesinde yer alan "Mehmet Ali Ağca’nın Papa Altıncı Benedikt ile görüşmek istediği" iddiaları ile ilgili olarak sorulan bir soruyu da kendilerine bu konuda henüz bir bilgi ulaşmadığını ve haberi de görmediğini söyleyerek yanıtladı Vatikan yetkilisi, "Dünyanın pek çok yerinde farklı farklı şeyler söyleniyor, ancak bazen bu tür şeyler olur, insanlar görüşmek ister ya da böyle şeyler yazılır. Bunlar fantezilerdir" dedi.

VATİKAN RESMİ GAZETESİ SESSİZ

Vatikan’ın resmi gazetesi L’Osservatore Romano gazetesinde ise Ağca’nın serbest bırakılması ile ilgili herhangi bir haber yayınlanmadı ve konu ile ilgili hafta başında yayınlananın aksine herhangi bir yoruma da yer verilmedi.
Papa Altıncı Benedikt’in de Ağca’nın salıverildiği gün Katolik toplumunun önde gelen temsilcileriyle bulunduğu temaslar dahil yaptığı hiçbir görüşmede Ağca konusuna değinmemesi dikkatlerden kaçmadı.

Vatikan sözcüsü Joaguin Navarro-Valls, daha önce yaptığı açıklamada Vatikan’ın, Türk yargısına saygı duyduğunu söylemiş ancak Ağca’nın serbest bırakılması konusunda Vatikan’ın Ağca’nın ailesine destek garantisi verdiği dedikodularını kesin bir dille reddetmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle