Dünya Uzmanlara göre Yunanistan’daki koalisyonun ömrü kısa olabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzmanlara göre Yunanistan’daki koalisyonun ömrü kısa olabilir

Uzmanlara göre Yunanistan’daki koalisyonun ömrü kısa olabilir

Yunanistan’ın kaderini belirleyecek bu soruya yanıt aranıyor: Kemer sıkma politikalarına karşı getirdiği eleştirilerle erken genel seçimlerden zaferle ayrılan SYRİZA’nın, milliyetçi Bağımsız Yunanlar Partisi’yle (ANEL) oluşturacağı koalisyon uzun ömürlü olur mu? Şayet koalisyon çatırdarsa Yunanistan bir kez daha sandığa gitmek zorunda kalabilir. Bu da zaten güçlükle ayakta duran Yunan ekonomisini sarsıp, Euro Bölgesi’ni yeni bir istikrarsızlığa sokabilir.

Peloponese Üniversitesi’nden siyasal bilgiler profesörü Manos Papazoglou, bu konuda AFP’ye yaptığı açıklamada, “SYRİZA kendi içinde bile farklı ideolojileri destekleyen gruplardan oluşuyor. Çipras partisinin içinde bir ortak nokta aramak zorunda kalacak” dedi.

SYRİZA-ANEL koalisyonunu “tuhaf ve yapay” olarak değerlendiren Papazoglou, “Hükümet uyumuyla ilgili gerçek, tarafların Avrupa’da müzakere masasına oturmalarıyla ortaya çıkacak” ifadesini kullandı.

SYRİZA, Yunanistan’ın göçmen ve sığınmacılara bakışını yumuşatmak isterken; nüfuz sahibi Ortodoks Kilisesi’ne yakın olan ANEL ise Türkiye, Makedonya ve Arnavutluk gibi komşulara karşı sert duruştan yana.

Girit Üniversitesi Siyasi Bilgiler Bölümü’nden Manolis Aleksakis; iki hareketin, AB’nin kurtarma paketine muhalefet dışında hiçbir konuda ortak duruşunun olmadığı görüşünde.

Aleksakis, “Hükümetin kaynaşması, günlük bazda sınanacak. Fakat ben Syriza’nın içinde bazı insanların bu birlikten çok da memnun olduklarını sanmıyorum” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle