Dünya Haberleri

DÜNYA

  Uzaydan Dünya'ya bakış

  hurriyet.com.tr
  28.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uzay aracı Atlantis, Uluslararası Uzay İstasyonu'na düzenlediği yedi günlük görevin ardından bugün Dünya’ya döndü. Görev esnasında çekilen etkileyici fotoğraflar NASA tarafından yayımlandı.

  UZAYDAN ÇEKİLEN ETKİLEYİCİ GÖRÜNTÜLER

   

  Astronotlar gerçekleştirdikleri üç uzay yürüyüşüyle 354 kilometre uzaklıkta bulunan uluslararası uzay istasyonuna genel bakım kapsamında antenler yüklediler, bilimsel deneyler gerçekleştirdiler ve atık su dönüştürme sistemini tamir ettiler.     

  2015’TE AY YÜRÜYÜŞÜ

  Toplam 16 ülkenin ortak projesi olan uluslararası uzay istasyonunun ömrünü uzatmayı amaçlayan görevin ardından ABD, bugüne dek kullandığı üç uzay aracını emekliye ayıracak. NASA insan ve malzeme taşımak için yeni bir uzay aracını 2017 yılına dek üretmeyecek. ABD uzay araçları yerine Rusya, Avrupa ve Japonya yapımı uzay araçları kullanılacak.

   

  Diğer yandan 2015 senesinde astronotları Ay ve diğer gezegenlere ulaştırabilecek kapasiteye sahip uzay araçlarının tasarımlarına başlanacak.

   

  Astronotlar dünyaya dönerken Ağustos ayında bilimsel deneyler için istasyona götürülen altı fareyi de Dünya’ya getirecek. Deneyler esnasında üç farenin öldüğü, ancak ölüm sebeplerinin bilinmediği belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı