GeriDünya Uzay'da yılbaşına hazırlık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzay'da yılbaşına hazırlık

Yörüngede yapımı süren Uluslararası Uzay İstasyonu'nun üç kişilik Amerikalı ve Rus mürettebatı, yeni yılı uzayda karşılayacak.

Mürettebat, Katolik ve Ortodoks Hıristiyanlar oldukları için, Noel kutlamaları da farklı tarihlerde olacak.

Amerikalı astronot William Shepperd, 25 Aralık'ta Katolik Noeli'nikarşıladığında, istasyondaki iki Rus kozmonot Yuri Gidzenko ve Sergey Krikalyov da kendisine katılacak.

Ortodoks olan Ruslar ise, Noel'i, ''eski yeni yıl'' dedikleri 14 Ocak'ta kutlayacak. Ancak istasyondaki her iki taraf da, her iki ülkenin tatillerini uygulayacaklar. Bu nedenle 25 Aralık günü istasyonda tatil uygulanacak.

Rusya yer kontrol yetkilisi Viktor Blagov, uzay adamlarının yörüngede tatili nasıl geçireceklerinin tamamen kendilerine bağlı olduğunu belirttikten sonra, ''Sanırım günlük diyetlerinden biraz ayrılarak daha lezzetli şeyler tercih ederler. Hatta istasyona kaçak olarak sokmayı başardılarsa, alkol bile alabilirler'' dedi.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda alkol bulunmamasına karşın, Rusların artık ömrünü tamamlayan ve yere indirilmesi için hazırlıklar yapılan uzay istasyonu MİR'de, özel günler için saklanan konyak bulunuyor


Yorumları Göster
Yorumları Gizle