Dünya Haberleri

DÜNYA

  Uzayda füze düellosu

  Hürriyet Haber
  04.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  WikiLeaks’ten sızan belgeler ABD ile Çin arasında uzayda “Yıldız Savaşları” yaşandığını ortaya çıkardı.

  Çin uzayda kendisine ait bir uyduyu vurarak ABD’nin uzay sistemlerini yok edebileceğini göstermiş. ABD de kendi uydusunu vurarak gözdağı verirken, Pekin’i de açıkça savaşla tehdit etmiş.

  ABD eski başkanı Ronald Reagan’ın 1980’lerde ortaya attığı Yıldız Savaşları projesi rakip süpergüç SSCB’nin nükleer füzelerini uzaydayken karşılayıp yok eden bir şemsiye hayaline dayanıyordu. Görülmemiş oranda bir maliyet ve teknoloji isteyen bu program hiçbir zaman gerçekleşmedi. Ama birçok uzmana göre Reagan’ın bu blöfünü yutan SSCB bu pahalı projeye cevap vereyim derken iflas edip dağıldı.
  Gövde gösterisi
  İngiliz Daily Telegraph gazetesinde yayınlanan WikiLeaks belgeleri ise ABD’nin bu kez, karşısına bir başka komünist süpergüç olarak çıkan Çin ile Yıldız Savaşları yaşadığını gösterdi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Cinton’ın ofisinden 2010’da gönderilen belgelere göre Çin ve ABD arasındaki “Yıldız Savaşları” adlı silah yarışı 2007 Ocak ayında başladı. Çünkü bu tarihte Çin, balistik bir füzeyle yeryüzünden 1000 km yüksekteki kendi meteoroloji uydusunu vurarak Beyaz Saray’ı şok etti. Dünya yörüngesinde binlerce enkaz parçasına yol açan bu vuruş, Çin’in ABD’ye ait sivil ve askeri uyduları yok edebileceğini göstermişti. Şubat 2008’de ise bu kez Amerika, yörüngedeki arızalı bir uydusunu vurdu. Bu olay, kamuoyuna “arızalı bir uydunun yok edilmesi” şeklinde yansıtıldı. Oysa belgelere göre ABD bu hareketle aslında, Çin’e gözdağı vermişti.Amerikan Pasifik Donanması’ndan fırlatılan füze hedefi yok ettikten sonra hemen Pekin’deki ABD elçiliğine sonuç bildirilmişti.

  ABD, Pekin’e ültimatom vermiş

  Belgelere göre Çin, ABD’nin Japonya’da füze savunma radarları yerleştirme planından son derece rahatsızdı. ABD, uzayda uydusunu vurmadan bir ay önce Pekin’e, “Balistik füzelerle uyduların hedeflenmesi ABD ve diğer ulusların ticari ve ulusal güvenliğini riske atmaktır. ABD, uzay sistemlerini diplomasiden askeri çözüme uzanan bir yelpazede koruma hakkını saklı tutuyor” diye ültimatom vermiş.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı