GeriDünya Uzay turisti kapma yarışı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzay turisti kapma yarışı

Uzay turisti kapma yarışı
refid:6820733 ilişkili resim dosyası

Yakın gelecekte kárlı bir pazar olması beklenen uzay turizminden aslan payını kapmak isteyen girişimcilerin başlattığı yarış, "turist taşıma araçları"na da sıçradı.

Dolar milyarderi girişimci Paul Allen’ın, 2004 yılında "SpaceShipOne" adlı uzay aracının ilk özel uzay yolculuğunu yapmasının ardından, uzay turizmi hızla büyüyen bir sektör haline geldi. Özellikle zengin işadamları bu alanda yaptıkları yatırımla insanoğlunun en büyük hayallerinden birisine ulaşmasına yardımcı olurken, bir yandan da servetlerini artırmak için yeni bir sektör bulmuş oldular.

Uzay turizminin insanoğluna sunduğu son imkanlardan biri ise "Xerus" adlı uzay aracı. Ön tarafı tıpkı bir yolcu uçağına benzeyen, arka tarafı ise roket gibi dizayn edilmiş Xerus sayesinde herkes uzay yolculuğu deneyimini yaşayabilecek. Xerus’un üreticisi XCOR Aerospace şirketinin CEO’su Jeff Greason projelerinin bilim dünyası için çok önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtirken, yatırımcıların destekleriyle birlikte uzay turizminin yakın gelecekte dev bir sektör haline geleceğini ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle