GeriDünya Uzay çöpleri dev balık ağıyla toplanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzay çöpleri dev balık ağıyla toplanacak

Uzay çöpleri dev balık ağıyla toplanacak
refid:16934988 ilişkili resim dosyası

Japon uzay ajansı, uydulara çarparak dünyadaki haberleşmeyi tamamen felce uğratma tehlikesi yaratan uzay çöplüklerinin toplanması için uzaya dev bir "balık ağı" gönderecek.

DÜNYA'NIN ETRAFINI SARAN UZAY ÇÖPLÜĞÜ/Foto Galeri

 

DÜNYA'NIN YÖRÜNGESİNİ SARAN UYDULAR/Foto Galeri

 

Daily Telegraph’ın haberine göre, Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından geçen yıl hazırlanan bir raporda, artık kullanılmayan eski uydu ve mekiklerden oluşan uzaydaki çöplerin, haberleşme ve askeri amaçlı uydulara çarparak dünyadaki haberleşmeyi tamamen felce uğratma riski taşıdığını açıklamıştı.

 

Japon Uzay Ajansı (JAXA) ve Nitto Seimo Co. Adlı bir şirket bu sorunu çözmek üzere, uzay çöplerini toplayacak dev bir balık ağını uzaya gönderme kararı aldı.

 

Uzaydaki çöpleri yakalayacak dev balık ağı ince bir metalden yapılacak ve birkaç kilometre genişliğinde olacak.

 

ÇÖPLER MANYETİK ALANLA ÇEKİLECEK

Ağ bir roket aracılığıyla dünya yörüngesine oturtulduktan sonra açılarak önüne çıkan uzay çöplerini toplayacak. Bu işlem birkaç hafta devam edecek.

 

Dev ağa daha sonra elektrik verilerek mıknatıs etkisi yaratılarak manyetik alanlar tarafından dünyaya doğru çekilecek. Ağ dünya atmosferine girince içindekilerle birlikte yanarak yok olacak.

 

Pentagon raporuna göre, iki uzay çöpünün çarpışmasıyla uzaya yayılacak küçük parçalar bir anda birçok uyduya çarparak yok etme riski taşıyor.

 

Başta haberleşme olmak üzere, televizyon sinyallerinin iletilmesi, hava tahminleri, küresel konumlandırma sistemleri ve telefon bağlantıları büyük ölçüde uydular aracılığıyla yürütüldüğü için, muhtemel bir çarpışmanın dünyayı felce uğratma tehlikesi bulunuyor.

 

Uzayda halen füze parçaları, eski roket ve uydulardan oluşan milyonlarca çöp bulunduğu belirtiliyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle