GeriDünya Uzay askerleri geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzay askerleri geliyor

Uzay askerleri geliyor
refid:10144474 ilişkili resim dosyası

ABD teröre karşı savaşında istediği başarıyı yakalayamayınca, çareyi “teknolojiyi geliştirmekte” buldu. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un üzerinde çalıştığı son proje, elit birliklerin hedefe uzaydan taşınarak, hızlı ve sorunsuz intikal ettirilmesini içeriyor.

ABD Deniz Piyadelerinin üzerinde çalıştığı “uzay mekiği ile taşınacak elit birlikler” projesi “Small Unit Space Transport and Insertion-SUSTAIN) adını taşıyor.

Projenin temeli, yeniden kullanılabilecek fırlatma araçlarının (Reusable launch vehicle-RLV) geliştirilmesine bağlı.

Proje ilk olarak 2002 yılında, 11 Eylül saldırılarından hemen sonra gündeme geldi. O günden bu yana da üzerinde çalışmalar sürüyor. Son olarak ABD askeri ve sivil yetkilileri SUSTAIN projesinin geldiği noktayı görüşmek için geçen hafta yeniden bir araya geldiler.

ASKERLER UZAYDAN TAŞINACA

Zeynep Gürcanlı YAZIYOR

Proje, 10-13 kişilik elit deniz piyade birliklerinin, çok kısa sürede belirlenen hedefe varmasını amaçlıyor.
SUSTAIN, terörizmle mücadelede alınan güvenilir istihbaratın, mesela bir teröristin nerede saklandığına ilişkin istihbaratın, hızlı ve sorunsuz şekilde eyleme çevrilmesini içeriyor.

Mevcut durumda, istihbaratın alınmasının ardından askeri birliklerin bölgeye uçaklarla ya da helikopterlerle ulaşmaları çok zaman alıyor.

Bu nedenle, Amerikan elit birliklerinin ABD’deki üslerinden ayrılarak doğrudan hedefe operasyon düzenleyebilmesi için gereken zamanın azaltılması üzerinde çalışılıyor. SUSTAIN projesinin gerçekleşmesi halinde, küçük ama etkili askeri birliklerin, en fazla iki saat içinde ABD’deki üslerinden dünyanın her köşesine intikalleri sağlanmış olacak.

HAVA SAHASI İZNİNE GEREK KALMAYACAK

ABD’nin asker intikallerinde uzayı kullanma amaçlarından biri de, hava sahası izinleri gibi bürokrasiyi azaltmak. Amerikan elit birliklerinin uçaklarla taşınmaları halinde, üzerinden geçecekleri tüm ülkelerden tek tek hava sahası kullanma izni alınması gerekiyor. Ancak eğer bu intikal uzaydan gerçekleştirilebilirse, bu izinlere de gerek kalmayacak.

UZAY ASKERLERİ EN ERKEN 2025’DA

ABD Savunma Bakanlığı’nın 2003’te Amerikan Kongresi’ne SUSTAIN projesi konusunda bilgi verdiği de ortaya çıktı. 2003 yılında dönemin Deniz Piyade Generali Richard Zilmer’in Senato Bilim, Teknoloji ve Uzay alt komitesine verdiği bilgide, SUSTAIN projesinin 2025-2030 tarihlerinde hayata geçirilmesinin planlandığı belirtildi.

Ancak uzmanlar, elit birliklerin operasyon için belirlenen hedefe uzaydan intikal ettirilmesi projesinin daha uzun zaman alacağını, bunun ancak 2037/40 gibi mümkün olabileceğini kaydediyorlar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle