GeriDünya Uyuyan hücre işi mi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uyuyan hücre işi mi

Uyuyan hücre işi mi
refid:6814571 ilişkili resim dosyası

Londra ve Glasgow’daki terör eylemi girişimlerinin koordinasyonlu eylemler olduğunu düşünen terör uzmanları, eylemlerin arkasında 20 üyeli bir "Uyuyan Hücre" bulunduğunu tahmin ediyor.

Cheshire ve Liverpool’da evlere baskınlar düzenleyen İngiliz polisi dün üç kişiyi daha tutukladı.

LONDRA’daki iki bombalı saldırı girişimi ve İskoçya’nın Glasgow havaalanına düzenlenen terörist saldırıların ardından İngiltere en yüksek düzeyde alarmda. Yetkililer "ülkenin büyük bir terör tırmanışıyla karşı karşıya" olduğunu belirtirken, dün evlere baskınlar düzenleyen polis üç kişiyi daha tutukladı, böylece tutuklu sayısı beşe çıktı. Terör uzmanları, saldırıların bir uyuyan hücrenin işi olduğunu ve bu hücrenin 20 kadar mensubu olduğunu tahmin ediyor.

İskoç polisi, Glasgow havaalanına ciple düzenlenen saldırının, geçen hafta Londra’da engellenen saldırılarla bağlantısı olduğunu bildirmişti. İnsan avını sürdüren ve bazı bölgeleri ev ev tarayan Scotland Yard ve West Midlands polisi dün sabah Chesire bölgesinde olayla bağlantılı oldukları şüphesiyle iki kişiyi daha tutukladı. Daha sonra Liverpool’da iki eve düzenlenen baskınlarda bir kişi daha tutuklandı.

Başbakan Gordon Brown’un danışmanı John Stevens, İngiltere’nin "büyük bir terör tırmanışıyla karşı karşıya olduğunu" belirtti. "7 Temmuz 2005’teki intihar saldırıları korkunçtu, ancak El Kaide şimdi sokaklarımıza Bağdat ve Bali taktiklerini getiriyor" diyen Stevens, El Kaide ajanlarının Irak’tan ya da Afganistan’daki eğitim kamplarından gelerek İngiltere’deki grupları yönlendirdiğine dair şüphelerin arttığını da söyledi. Amerikalı terör uzmanları, koordineli oldukları açıkça anlaşılan saldırıların bir uyuyan hücrenin işi olduğunu ve bu hücrenin 20 kadar mensubu olduğunu tahmin ediyor. Bir CIA yetkilisi, "Üç ayrı otomobilin patlatılması için en az bu kadar kişiye ihtiyacınız var" dedi.

ABD UYARMIŞTI

ABD istihbaratı, Glasgow Havaalanı’na karşı bir terör saldırısı olabileceği yolunda iki hafta önce uyarıda bulunmuş. ABC TV’nin Amerikan güvenlik kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre, Glasgow Havaalanı’nın alt yapısı veya uçaklara yönelik bir eylem yapılacağı bildirildi. Benzer bir uyarı Çek Cumhuriyeti için de yapıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle