GeriDünya Uygur Özerk Bölgesi'ndeki patlamalarda iki kişi öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uygur Özerk Bölgesi'ndeki patlamalarda iki kişi öldü

Çin'in kuzeybatısında bulunan Şincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki patlamalarda iki kişi öldü.

Bölgenin yerel resmi internet haber portalı Tienşan'ın haberine göre, Luntay vilayetinin Yangşuang kasabasındaki bir dükkanın önü ve birkaç köyde dün akşam saatlerinde patlamalar meydana geldi. Patlamalar sonucu iki kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi.

Bölgede sosyal yaşamın normale döndüğü ve olaylara ilişkin soruşturmanın sürdüğü kaydedildi. Patlamaların sorumluları, toplam kaç noktada meydana geldiği ve nedenine ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

Luntay vilayeti, Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nin orta kesiminde, eyalet başkenti Urumçi'nin 360 kilometre güneybatısında bulunuyor.

Bölgedeki Kaşgar eyaletinin Şaçı kasabasında temmuz ayında polis karakoluna yapılan saldırı sonucu 37 kişi hayatını kaybetmiş, emniyet güçlerinin saldırgan olduğu öne sürülen 59 kişiye ateş açarak vurduğu açıklanmıştı.

Pekin yönetimi, son dönemde ülke genelinde "terörle mücadele" adı altında önlemlerini artırıyor. "Bölücü" olduğu iddia edilen kişilerle ilgili detaylı bilgiler genelde kamuoyu ile paylaşılmıyor, sadece verilen cezalar resmi medya aracılığıyla kamuoyuna duyuruluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle