Dünya Haberleri

DÜNYA

  Uygur Özerk Bölgesi'nde sekiz kişiye idam cezası

  AA
  08.12.2014 - 12:09 | Son Güncelleme:

  Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de geçen nisan ve mayıs aylarında yapılan iki saldırıyla bağlantısı olduğu gerekçesiyle sekiz kişiye idam cezası verildi.

  Şinhua ajansının haberinde, Urumçi Orta Halk Mahkemesi'nin saldırılarla bağlantısı olduğu öne sürülen 8 kişiye idam cezası verdiği açıklandı.

  Ölüm cezasına çarptırılanların isim ve kimliklerine ilişkin bilgi verilmezken, beş kişiye de iki yıl ertelemeli idam cezası verildiği duyuruldu.

  Urumçi'de geçen nisan ayında bir tren istasyonunda meydana gelen patlamada üç kişinin öldüğü ve 79 kişinin yaralandığı açıklanmıştı. Kentte mayıs ayında ise bir pazar yerine yapılan saldırıda 39 kişi ölmüş, 94 kişi yaralanmıştı.

  Çin hükümeti, Sincan Uygur Özerk Bölgesi başta olmak üzere ülkenin bazı yerlerinde gerçekleşen patlama ve bıçaklı saldırı gibi olayları doğrudan "radikal gruplarla" ilişkilendirirken, konuyla ilgili net bilgi vermiyor.

  Çin'de verilen cezalar sadece resmi medya aracılığıyla kamuoyuna duyuruluyor ve "bölücü" olduğu iddia edilen kişilerin gözaltı ve yargılanma süreçlerine ilişkin bilgiler kamuoyu ile paylaşılmıyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı