GeriDünya Üyelik müzakerelerinde eşit statü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üyelik müzakerelerinde eşit statü

Avrupa Birliği, Türk tarafını üyelik müzakerelerine katılmaya ikna etmek için ‘eşit statüde iki toplum’ formülü içeren süpriz bir öneri getirdi. Dün Ada'ya gelen AB Komisyonu Dışilişkiler Sorumlusu Hans van den Broek ve İngiltere'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Sir David Hannay'ın hazırladığı ‘Sovereign Umbrella Formula’ (Egemen Şemsiye Formülü), bugün Rumlar'ın onayına sunulacak. Söz konusu öneri 31 Mart'ta başlayacak tam üyelik müzakerelerine iki toplumun eşit statüde katılmasını öngörüyor. Buna göre, Rumlar'ın KKTC'yi, Türklerin de Rum Yönetimi'ni tanımak zorunda olmayacağı ortak bir heyet oluşturulacak. Rum gazetelerinde yer alan ancak ayrıntıları netleşmeyen öneri uzun vadede Türk tarafının siyasal eşitliğinin kabul edilmesini amaçlıyor. Gazetelere göre, ABD, AB Dönem Başkanı İngiltere ve bazı Avrupa ülkeleri bu formülü kabul etmeleri için şimdiden Rum Yönetimi'ne baskı yapmaya başladılar. Aynı ülkeler, Yunanistan'a da AB-Türkiye mali protokollerini serbest bırakması telkininde bulundular.

İKİNCİ ZİYARET

Cumhurbaşkanı Denktaş'ın boykotu yüzünden geçtiğimiz hafta Güney Kıbrıs'ta tek taraflı temaslarla yetinmek zorunda kalan ve Ada'dan eli boş dönen Sir David Hannay, dün gece Hans van den Broek ile birlikte yeniden Ada'ya geldi. Denktaş'ın görüşmeyeceğini açıkladığı Hannay ve Broek, bugün Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides, AB müzakerelerini yürütecek Rum heyetin başkanlığına atanan Yorgo Vasiliu ve Dışişleri Bakanı Yannakis Kassulides ile bir araya gelecek. Hannay ve Broek daha sonra AB üyesi ülkelerin Kıbrıs'taki büyükelçileriyle ortak bir toplantı yapacak.

Rum kesiminde 15 Şubat'ta yapılan başkanlık seçimlerinden sonra hızlanan diplomasi trafiğinin odak noktasını Kıbrıslı Türklerin AB üyeliği için ikna edilmesi çabaları oluşturuyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle