GeriDünya USSM'lik Sırplar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

USSM'lik Sırplar


Balkanlar'ın kasap olarak andığı eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in USSM'de yargılanması tarihi bir dönemeç olarak görülüyor. Ancak Miloşeviç, çıktığı bu karanlık yolda yanlız değildi. USSM, Arkalarında kanla yazdıkları tarihin dışında gözyaşı ve acı bıran bir çok Sırp savaş suçlusunun da peşine düştü. Mahkeme kimisini aradı kimisini yargıladı. İşte bunlardan bazıları:

Dusan Tadiç:

Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi esir kamplarında çok sayıda Boşnak'a işkence yapan Dusan Tadiç'i 14 temmuz 1997'de yaptığı duruşmada açıkladığı karar ile 20 yıl hapse mahkum etti. Tadiç, bu karar ile İkinci dünya savaşının sona ermesinin ardından kurulan mahkeme tarafından mahkum edilen ilk savaş suçlusu oldu.

İki Boşnağın öldürülmesinden ve işkence yapmaktan suçlu bulunan Tadiç'in, davasından Yargıç Gabrielle McDonald'ın 'Bosna'daki etnik temizliğe katıldınız, bu suçların sorumluluğunu çekmeniz gerekir' demesi akıllarda kaldı.

Slavko Dokmanoviç: Dokmanoviç, insanlığa karşı suç işleyen Sırplar arasında Hırvatlara karşı geniş kapsamlı katliamlar yapmak usuçundan hapis yatıyordu. Ancak bu uzun sürmedi çünkü kendisini 29 Haziran 1998 tarihinde Lahey'de yattığı hücresinde çarşafa sararak astı ve hayatına son verdi.

Goran Jelisiç: Sırp Adolf'u olarak bilinen Goran Jelisiç 1998 yılının Ekim ayı sonunda çıkarıldığı mahkemede (USSM) 14 kişiyi öldürdüğünü itiraf etti. Önceleri suçunu inkar eden Sırp Adolf'u halen Lahey'de yatıyor.

Zeljko Raznatoviç: Kısaca Arkan diye bilenen ve Sırp kasabı lakablı Raznatoviç'in namı, kurduğu aşırı milliyetçi paramiliter Sırp kuvvetlerinin (Kaplanlar) işlediği cinayetler ve yaşattığı vahşet nedeniyle Balkanları da aşarak dünya çapına ulaşmıştı. Arkan hakkında USSM tarafından aranma emri çıkarılsa da Miloşeviç'in gözde adamlarından biri olması ve hiç Yugoslavya dışına çıkmamış olması nedeniyle yakalanamadı. USSM tarafından 1997’de insanlığa karşı suç işlemek suçundan hakkında tutuklama kararı çıkarılan Arkan, 1991’de Hırvatistan’da, 1992-1995 yılları arasında da Bosna Hersek’teki Sırp mezalimlerinde önemli derecede parmağı olmakla suçlanıyordu. Hırvatistan ve Bosna Hersek savaşlarında „Kaplanlar“ isimli paramiliter birliklerin komutanı olan Arkan, Interpol tarafından da Batı Avrupa’da bir dizi banka soygunuyla bağlantısı olduğu suçlamasıyla aranıyor. Ancak Arkan seçtiği yolun yolcusu oldu ve hala nedeni tesbit edilemeyen bir iç çekişmenin kurbanı oldu. Arkan, geçtiğimiz yıl Belgrad'daki Intercontinental Otelin'de vurularak öldürüldü.

Ratko Mladiç:Sırpların Balkanlarda yaptığı katliamlarda adı en çok geçen isimlerden biri. Bosnalı Sırpların askeri lideri ve USSM savcısı Carla Del Ponte, özellikle iadesini istediği ve Yugoslavya'dan istemekten bir türlü vazgeçmediği bir isim. USSM'nin Del Ponte sayesinde Sırplar üzerinde iadesi için kurduğu baskı üzerine ortadan kayboldu. Daha sonra Karadağ Cumhuriyetinde görüldü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle