Dünya Usame bin Ladin ve El Kaide avı devam ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Usame bin Ladin ve El Kaide avı devam ediyor

ABD Taliban lideri Molla Ömer´e yönelik operasyonlarına devam ederken, bir yandan da Celalabat kentinin doğusunda yer alan dağlık Tora Bora bölgesinde hem Usame bin Ladin hem de El Kaide örgütü´ne mensuplarına karşı operasyonlarını sıklaştırdı.

Celalabat kentindeki yeni Afgan yönetimine bağlı 800 asker, iki gündür Tora Bora ile Pakistan sınırı arasındaki bölgede, El Kaide militanları avı başlattı.

Afgan askerlerine 800 Amerikan komandosunun da yardım ettiği belirtiliyor.

Bu arada, Afganistan`ın Tora Bora dağlarında Pakistan ordusu tarafından tutuklanan Arap savaşçılar arasında 5 Kuveytli ve 40 kadar Suudi olduğu bildirildi.  

Kuveyt`te Arapça yayınlanan El Vatan gazetesinin adı açıklanmayan kaynaklara dayanan haberine göre, Pakistan-Afganistan sınırındaki Kohat`ta bir hapishanede tutulan 158 Arap savaşçı arasında 5 Kuveytli bulunuyor.

Kuveytli Arap savaşçıların isimlerinin de yer aldığı haberde, ayrıca bu kişilerin ailelerinin görüşüne yer verildi. Aileler, oğullarının yardım işi için Afganistan`a gittiğini ve savaş nedeniyle evlerine dönemediklerini açıkladı.

El Vatan`ın haberinde, Arap savaşçılar arasında Suudiler dışında Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen ve Mısır vatandaşlarının da bulunduğukaydedildi.

Haberde, tutuklananların, ilk kez 80`lerde Afganistan`daki Sovyet işgaline karşı Afgan mücahitlerle birlikte savaşanları tanımlamakta kullanılan ``Afgan Arapları``ndan olup olmadığı belirtilmedi.

Kuveyt, geçen ay Afganistan`da tutuklanan vatandaşlarının serbest bırakılması için çalıştığını açıklamış, ancak kaç Kuveytlinin tutuklu olduğu konusunda bilgi vermemişti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle