Dünya Haberleri

DÜNYA

  Usame bin Ladin, Türkiye'de Milli Selamet Partisi'ni ziyaret etmiş

  Hürriyet Haber
  03.11.2017 - 07:18 | Son Güncelleme:

  CIA, 1 Mayıs 2011’deki baskınla El Kaide’nin öldürülen eski lideri Bin Ladin’in Pakistan’ın Abbotabad kentindeki evinde bulunan dosyalardan 470 binini internet arşivinde yayınladı. Usame bin Ladin'in, 1976’da Türkiye’ye gelip Milli Selamet Partisi yetkilileriyle görüştüğü ortaya çıktı.

  11 Eylül 2001’de ABD’de 3 binden fazla kişinin ölümüne yol açan saldırıların beyni ve terör örgütü El Kaide’nin kurucusu Usame bin Ladin’in, saklanırken Amerikan filmleri, müzikleri, sosyal medya videoları ve oyunları ile vakit geçirdiği ortaya çıktı. CIA, 1 Mayıs 2011’deki baskınla Bin Ladin’in Pakistan’ın Abbotabad kentindeki evinde bulunan dosyalardan 470 binini internet arşivinde yayınladı. Arşivin 18 bininin yazı belgesi, 79 bininin ses kaydı, 10 binden fazlasının ise fotoğraf ve video olduğu açıklandı. CIA, Final Fantasy 6 ve Super Mario gibi video oyunları ile pornografi içerikli dosyaları ise yayınlamadı.

  KENDİNİ İZLEMİŞ
  Çok sayıda torunu bulunan Bin Ladin’in arşivinde ‘Buz Devri’, ‘Karıncalar’, ‘Arabalar’, ‘Tom ve Jerry’ gibi çok sayıda çizgi film ile ‘Batman Gotham Şövalyesi’ dikkat çekti. Bin Ladin’in, hakkında yapılan “Where in the World Osama bin Ladin”, CNN’nin “Dünyanın en Çok Aranan Adamı” belgesellerini de izlediği anlaşıldı.

  SHAKESPEARE’İN EVİ MİLAT OLMUŞ
  Yayınlanan dosyalar arasında Ladin’in günlüğü de yer aldı. Gazete Habertürk'ün haberine göre günlükte, Usame bin Ladin’in 14 yaşındayken kardeşleriyle çıktığı Avrupa seyahatinden notlar ve fotoğraflar da bulundu. Teröristbaşının günlüğüne, İngiltere’de yazar William Shakespeare’ın yaşadığı evi ziyaret edip ‘etkilenmediğini’ ve Batı kültürünü ‘yozlaşmış’ bulduğunu yazdığı dikkat çekti. Bin Ladin’in, bütün dünyada Müslüman yönetimlerin kurulmasına ilişkin hayaline dair ifadeler de görüldü.

  ‘ERBAKAN’IN PARTİSİ’
  Bin Ladin, birkaç yıl sonra “cihat” kararı alarak Müslüman ülkelere seyahatlere başladığını yazdı. Günlüğün 8’inci sayfasında, Türkiye’ye de bir yolculuk yaptığını anlattı. Buna göre Bin Ladin 1976’da, henüz 19 yaşındayken, kendi ifadesiyle ‘cihattan önce’ Suriye’den 12 saatlik bir otobüs yolculuğu yaparak Hatay’a geçti. Türkiye’ye geçerken üzerinde bir tabancanın da olduğunu belirten Ladin, Türkiye’de belirtmediği bir kentte “Erbakan’ın partisi” olarak ifade ettiği Milli Selamet Partisi yetkilileriyle bir görüşme yaptı. Usame Bin Ladin, günlüğüne bu görüşmeyi kimlerle yaptığına, amacına ve sonuçlarına ilişkin ayrıntı yazmadı. Kişisel video görüntülerinde ise binlerce kişinin ölüm emrini veren teröristbaşının evinin avlusunda tavukları, inekleri ve köpekleriyle ilgilendiği, torunlarıyla oynadığı görüldü. Veliahtı olarak görülen Hamza’nın düğün videosu ise El Kaide liderlerinden bazılarını ortaya çıkardı. Düğünün İran’da bir kentte yapıldığı tahmin ediliyor.

  KEDİ-KÖPEK VİDEOLARINA ÖZEL İLGİ
  Evinde internet bulunmayan Bin Ladin’in, sosyal medyada çok paylaşılan sevimli kedi-köpek videolarını nasıl edindiği ise merak konusu oldu. Bin Ladin, CIA’nın elektronik takibinden kaçınmak için evinde cep telefonu ve internet bulundurmuyordu.

  MİNİ ETEKLİ KIZLA POZ
  Usame bin Ladin, İngiltere gezisinde erkek kardeşleri ve 2 İspanyol kızla fotoğraf çektirmiş.

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

   

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı