GeriDünya Ürdün Kralı panikledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ürdün Kralı panikledi

Ürdün Kralı panikledi
refid:16911850 ilişkili resim dosyası

Ürdün Kralı Abdullah, halk sokağa çıkar çıkmaz muhalefetin talebini kabul ederek hükümeti kovdu ancak eski başbakanı göreve getirince muhalefet, ‘Kullanılmış başbakan ile kandıramazsın’ diye resti çekti.

TUNUS ve Mısır’ın ardından bir virüs gibi hızla Ortadoğu ülkelerine yayılan halk isyanlarına en hızlı tepkiyi dün Ürdün Kralı Abdullah verdi. Kral Abdullah muhalefetteki İslami Eylem Cephesi’nin hükümetin gitmesi için yaptığı protesto gösterileri tırmanmadan kararlı davrandı ve Başbakan Samir Rifai ile kabineyi görevden aldı. Yerine ise asker kökenli eski Başbakan Marif Bakhit’i getirdi. Bugüne kadar, ‘Biz Kral Abdullah’ta karşı değiliz, Başbakan gitsin’ diyen muhalefet memnun olmadı ve ‘Kullanılmış eski başbakanla bizi kandıramazsın’ diye rest çekti.
Kral Abdullah, beklenmedik bir hızla daha birkaç ay önce göreve atadığı hükümeti kovarak, kısa süreliğine de olsa dikkatlerin Mısır’dan Ürdün’e dönmesine neden oldu. 2005-2007 yılları arasında Başbakanlık yapan eski askeri danışmanı General Maruf Bakhit’i yeniden göreve çağıran Abdullah, yayınladığı bildiride “Yeni Başbakan’ın görevi pratik, çabuk ve etkili adımlarla siyasi alanda gerçek reformları yapmak olacaktır” dedi.
Başbakan’ın neresi reformcu
Ancak ülkenin en büyük muhalefet partisi İslami Eylem Cephesi’nin liderlerinden Zeki Bani Raşid, “Bu Başbakan’ın neresi reformcu? 2007’de başbakanlık yaparken, ülke tarihinin en kötü parlamento seçimlerini gerçekleştirdi” diye tepki gösterdi. 2003’teki seçimlerde 17 milletvekili çıkartan İslami Eylem Cephesi, büyük usulsüzlükler yapıldığını ileri sürdüğü 2007 seçimlerinde 6 sandalye kazanınca geçen yıl Kasım ayındaki seçimleri boykot etmişti.
İslami Eylem Cephesi’nin Genel Başkanı Hamza Mansur ise sokak eylemlerini sona erdirmek için bir nedenleri olmadığını belirterek, “Kral’ın seçtiği Bakhit ile reformlar başlamadan bitmiştir. Başbakanlık binası önündeki oturma eylemlerimize devam edeceğiz” dedi.

Kral, güvenli el peşinde

İNGİLTERE’deki Ortadoğu Politikaları Araştırma Merkezi Profesörü Rosemarry Hollis, ABD’nin bölgedeki en büyük müttefiklerinden Ürdün’de Kral Abdullah’ın rkasını sağlama alacak güvenli bir el araması nedeniyle eski askeri danışmanını ikinci kez başbakanlığa atadığını ileri sürdü. İngiltere merkezli Ortadoğu uzmanları ve Ürdünlülerin ilk tepkileri şöyle:
- Prof. Hollis (Uzman): Yeni Başbakan eski general ve aynı zamanda eski İsrail büyükelçisi. Başbakanlığı döneminde sürekli reform konuştu ama sadece konuştu. Liberal bir yaklaşımı olamaz sadece Kral’ın sırtını dayayabileceği bir isim.
- Adnan Ebu Odeh (Ürdünlü hukukçu): Umarım Dr. Bakhit, Tunus ve Mısır’daki olayları, eskiye nazaran daha iyi tahlil ederek mevcut duruma en iyi çareyi bulacaktır.
- Laith Şubeylat (Ürdünlü İslamcı): Bu ne biçim hükümet. Yolsuz seçimlerin mimarı eski Başbakan yeniden işbaşında.
- Mustafa Hamarneh (Ürdünlü akademisyen): Çok kötü bir siyasi seçim. Şu ana kadar Kral ve hanedan hedef alınmadı. Ama bu sürekli böyle olacak değil.

İngiliz Kraliçesi gibi olsun

ÜRDÜN’de 3 haftadır düşük ölçekli gösteriler düzenleyen muhalefet, Kral Abdullah’ın devrilmesini istemediğini belirtiyor ancak yetkilerinin daraltılıp İngiltere Kraliçesi gibi sembolik seviyede kalmasını istiyor. Muhalefetin talepleri şöyle:
- Hükümet istifa etsin ve seçim yasası değiştirilsin.
- Erken genel seçim yapılsın, yeni başbakan çözüm hükümeti kursun.
- Yeni bir anayasa hazırlansın ve Kral’ın hükümeti görevden alma ya da atama yetkileri kaldırılsın.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle