GeriDünya Ürdün Krali Abdullah'tan Netanyahu'ya uyarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ürdün Krali Abdullah'tan Netanyahu'ya uyarı

Ürdün Kralı Abdullah, İsrail ile Filistinliler arasındaki barış sürecinde halihazırdaki çıkmazın devam etmesinin tüm Ortadoğu'nun güvenliğini ve istikrarını tehlikeye attığını söyledi.

Ürdün Kralı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile dün yaptığı telefon görüşmesinde, iki devletli çözümün gerçekleşmesinin önündeki tüm engellerin kaldırılarak, barışa yönelik bağlılığın pratik bir eyleme dönüştürülmesinin gereği üzerinde durdu. Abdullah, bunun bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamanın da tek yolu olduğunu belirtti.

Ürdün Kralı Abdullah, iki tarafın da daha fazla zaman kaybetmeden, derhal iki devletli çözümü getirecek ve nihai kilit konularına da hitap edecek şekilde, ciddi ve etkin olarak barış müzakerelerine geçmesi gerektiğinin altını çizdi.

Filistinliler, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinde inşaat yasağının süresinin bitmesiyle, eylül ayı sonunda Amerikan destekli doğrudan barış görüşmelerinden çekilmiş; bundan sonraki süreçte de iki tarafı bir araya getirme çabaları sonuçsuz kalmıştı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cevde de Filistinli liderlerle görüşmek amacıyla bugün Ramallah'ta olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle