GeriDünya Ünlüler şatosunda Afgan zirvesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ünlüler şatosunda Afgan zirvesi

Süleyman Demirel'den Tansu Çiller'e, ABD Başkanı Bill Clinton'tan İran Şahı'na kadar pekçok ünlüyü ağırlayan Almanya'nın eski başkenti Bonn'daki Petersburg Şatosu, bugün Afgan toplantısına evsahipliği yapacak. Kosova barışı için zeminin bulunduğu şatonun Afganistan'a da şans getirmesi umut ediliyor.

Ren Vadisi'ne bakan ve Bonn'a 20 km uzaklıktaki Petersburg Şatosu, şimdiye kadar çok sayıda ünlü konuğu ağırladı, diplomatik pazarlıklara ve barış görüşmelerine sahne oldu. 1892 yılında otel olarak hizmet vermeye başlayan şato, İkinci Dünya Savaşı'nda Batı Almanya'nın kurulmasında Batılı müttefiklerin üssü oldu. 1955 ile 1969 yılları arasında üst düzey konukları ağırlayan otel 1969 yılında kapandı.

1973 yılında dönemin Sovyet lideri Leonid Brejnev de devlet konuk evi olarak hizmet veren bu otelde karşılandı. Brejnev, Almanya'nın kendisine hediye ettiği Mercedes'i, otele çıkan virajlı yolda çarpıp kaza yaptı. Kraliçe Elizabeth'den İran Şahı'na kadar birçok ünlüyü konuk eden Petersberg Şatosu'nda 1996 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1996 yılında Mesut Yılmaz, 1995 yılında Tansu Çiller de kaldı.

HİTLER DE ORADAYDI

Daha önce de diplomatik pazarlıklara ve barış konferanslarına sahne olan otel, 1938 yılında tarihin en önemli görüşmelerinden birine de ev sahipliği yaptı. İngiliz lider Neville Chamberlain, Nazi lideri Adolf Hitler'i, askerlerini Çekoslavya'ya yollamaması için ikna etmeye çalıştı. 1 ay sonra Münih'te bu konuda anlaşmaya varıldı. Ancak bir yıl sonra İngiltere'nin Almanya'ya savaş ilan etmesi üzerine anlaşma başarısızlığa uğradı.

18 ay önce ise NATO, Sırbistan'ı bombalarken, Kosova'nın geleceğini belirlemek üzere düzenlenen barış konferansı da Petersburg Şatosu'nda yapıldı. Bugün ise şato Afganistan'ın geleceğinin şekillenmesi için BM gözetiminde hazırlanan zirveye sahne olacak.

Kuzey İttifakı Yunus Kanuni liderliğinde biri kadın olmak üzere görüşmelere 11 delege yolladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle