GeriDünya Ünlü tarihçi MacMillan: Yeni bir dünya savaşı geliyor olabilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ünlü tarihçi MacMillan: Yeni bir dünya savaşı geliyor olabilir

Ünlü tarihçi MacMillan: Yeni bir dünya savaşı geliyor olabilir
refid:25504228 ilişkili resim dosyası

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden ünlü tarihçi Profesör Margaret MacMillan, şu an Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin, Birinci Dünya Savaşı öncesinde Balkanlar’da yaşananları anımsattığını söyledi ve “yeni bir dünya savaşının arifesinde olabileceğimiz” konusunda uyarıda bulundu.

Profesör MacMillan, önde gelen ABD’li düşünce kuruluşu Brooks Enstitüsü için kaleme aldığı makalede “ Bana göre bugünün Ortadoğu’su, 100 yıl öncesinin Balkanlar bölgesi ile eşdeğer. Zaten dengelerin hassas olduğu bu ortamda İran’ın nükleer silah üretme çabaları, 1914’te Franz Ferdinand’ın öldürülmesinin neden olduğuna benzer bir patlama yaratıp dünyayı savaşa sürükleyebilir. Ancak bu sefer çıkan savaşta nükleer silahların neden olduğu mantar bulutları da yer alır” dedi.

Tarihçi sözlerine “Aynı 100 yıl önce Balkanlar’da olduğu gibi bugün Ortadoğu da birbiri ile çelişen “zehirli” milliyetçilik kavramlarının yarattığı çatışmadan muzdarip. Bu çatışma da Türkiye, ABD, Rusya ve İran’ın bölgeye müdahale edip çıkarlarını korumaya çalışmasına neden olabilir” diyerek devam etti.

DÜNÜN KOMÜNİST MİLİTANLARI, BUGÜNÜN İSLAMCILARI
MacMillan yüz yıl öncesinin “felsefeleri için, daha iyi bir gelecek için” cinayet işleyen devrimci komünist ve anarşistlerinin bugünkü karşılığının aşırı İslamcı teröristler olduğunu belirttiği makalesinde “Birinci Dünya Savaşı öncesinde Almanya yükselişe geçmişti ve dönemin süper gücü İngiltere’den kontrolü ele almaya hazırlanıyordu. Bugün de benzer bir şekilde Çin’in günümüzün süper gücü ABD karşısında hızla yükseldiğini gözlemliyoruz” dedi.

Profesör ayrıca aynı Birinci Dünya Savaşı öncesinde olduğu gibi tüm Avrupa’da sağcı, ırkçı ve muhafazakar söylemlerin güç kazanmakta olduğuna da dikkat çekerek, “Birinci Dünya Savaşı’nın 100’üncü yıldönümünde insanlığın hatalarına ve geçmişte bir dünya harbine neden olan seçimlere dikkatle bakmalı ve tarihin kendini tekrarlamasını önlemeliyiz. Bizim çabalarımızla liderlerimiz birlikte çalışmayı ve kalıcı bir uluslararası düzen kurmayı artık öğrenmeli” dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle