GeriDünya Ünlü İngiliz lisesinde peçe krizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  55
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ünlü İngiliz lisesinde peçe krizi

Ünlü İngiliz lisesinde peçe krizi
refid:27267278 ilişkili resim dosyası

İngiltere’nin başkenti Londra’da Camden Kız Lisesi’nin okula kara çarşafla ve peçe takarak gelmek isteyen 16 yaşındaki bir öğrenciyi derslere almamaya karar vermesi tartışmalara neden oldu.

Okulun başöğretmeni Elizabeth Kitcatt konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, ismi basına verilmeyen öğrenciyi derslere almama kararlarının, “Okul kurallarına uygun olduğunu” belirtti. Kitcatt, “Bu okulda belli bir kıyafet yönetmeliğimiz var. Öğrenciler sağlık ve güvenlik kurallarını ihlal etmedikleri ve öğretmen öğrenci iletişimini engelleyecek şekilde giyinmedikleri sürece istedikleri her kıyafetle okula gelebiliyor” dedi.

Camden Kız Lisesi’nin birçok öğrencisi ve mezunu ise okulun uyguladığı peçe yasağının “İslamofobik” olduğunu belirtti ve internette konu ile ilgili imza kampanyası başlattı.

Ünlü İngiliz lisesinde peçe krizi

İmza kampanyasına destek veren 700’den fazla kişi 5 yıldır aynı okula devam eden ancak bu yıl tamamen kapanmaya karar veren öğrencinin, “Yaptığı seçimler nedeniyle eğitim hakkının elinden alınmamasını” talep etti.

Mezunları arasında İngiltere eski Başbakanı Gordon Brown’ın eşi Sarah Brown, ünlü oyuncu Emma Thompson ve “Baharat Kız” Geri Halliwell de bulunan Camden Kız Lisesi ise okulun kıyafet yönetmeliği ile ilgili bir değişiklik yapmayı planlamadıklarını belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle