Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ünlü İngiliz gazetesinden İstanbul Modern’e övgü

  Hürriyet Haber
  28.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere’nin en etkin gazetelerinden Financial Times’ta, İstanbul Modern Sanat Müzesi hakkında övgü dolu bir yazı yayımlandı. Yazıda İstanbul Modern’in Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı’nın çağdaş bir müze kurmak için 17 yıl süren çalışmaları da dile getirildi.

  İNGİLİZ Financial Times gazetesi, "İstanbul Modern" hakkında yayımladığı bir makalede müzeye övgüler yağdırdı. Sarah Woodward’un kaleme aldığı "Bugünün Türkiyesi’nin Estetik Zaferi" başlıklı yazıda, sanat müzesinin İstanbul’un nasıl geliştiğini ortaya koyduğu vurgulandı ve tarihi eserlerden tatmin olan turistler için yeni fırsatlar yarattığı belirtildi. Yazıda, şu görüşlere yer verildi:

  "Tarihi koleksiyonları dolaştıktan sonra, terasa oturup Topkapı Sarayı’nın ve muhteşem manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz. Eski ile yeninin karışımını bu göz kamaştırıcı kentten başka hiçbir yerde bulamazsınız. İşte benim sevdiğim şey de bu."

  Eczacıbaşı’nın çağdaş bir müze kurmak için 17 yıl önce harekete geçtiği belirtilen yazıda, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın AB ile müzakereler başlamadan birkaç gün önce müzeyi açtığına dikkat çekildi.

  KONUŞULACAK SERGİ

  Gazeteye konuşan İstanbul Modern Kuratörü Roza Martinez, Boğaz’da 8 bin metrekarelik alan üzerine kurulu müzenin yer olarak benzerlerinden üstün olduğuna dikkat çekiyor. Martinez, "İstanbul Modern, örneğin Tate Modern’den daha iyi manzaraya sahip" diyor. Martinez, İstanbul’a gelen turistlerin tarihi eserleri gördükten sonra, İstanbul Modern’e uğradıklarında, ferahlatıcı bir değişiklik yaşayacaklarını da vurguluyor.

  İstanbul Modern’in bu yıl eylül ayında açacağı "Venedik-İstanbul Sergisi" ile Avrupa’ya damgasını vuracağını belirten Martinez, böylece Venedik Bienali’nin bir kesiminin 110 yıllık tarihinde ilk kez İtalya sınırları dışına taşacağını sözlerine ekledi.

  Gazetenin sorularını yanıtlayan İstanbul Modern’in Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, İstanbul’da çağdaş bir müze kurmak için 17 yıl süreyle Eczacıbaşı Vakfı ile sıkı bir biçimde çalıştıklarını söyledi.

  Arşivdeki belge fotoğraflar

  BELGE fotoğrafının en önemli temsilcilerinden Avusturyalı Othmar Pferschy’nin (1898-1984) 170 fotoğrafından oluşan sergi, İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde açıldı. 14 Mayıs 2006 tarihine kadar açık kalacak sergide yer alan fotoğraflar, Pferschy’nin kızı Astrid von Schell’in geçen yıl İstanbul Modern’in

  Fotoğraf Arşivi’ne bağışladığı orijinal negatiflerinden basıldı. "Cumhuriyetin Işığında/Othmar Pferschy Fotoğrafları" sergisinin tanıtımına Fortis İcra Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt, İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı ve Hürriyet Yayın Danışmanı Doğan Hızlan ile birçok davetli katıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı