GeriDünya Üniter zafer
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniter zafer

Üniter zafer
refid:6985833 ilişkili resim dosyası

İç savaşın giderek parçaladığı Irak, dün büyük bir futbol zaferiyle nefes aldı. Asya Kupası finalinde Suudi Arabistan’ı deviren milli takımlarının arkasında kenetlenen Irak halkı, Sünni, Şii, Kürt demeden tek yumruk oldu. Ancak saldırı korkusuyla konvoy yasağı getirildiği için "üniter sevinç" sokaklara taşamadı. Kürtler, Irak-Kürt bayrağı bir arada kutlama yaptı.

Kupa sevincinin fotoğrafları için tıklayın/Foto-galeri

IRAK
milli futbol takımı, dün Endonezya’nın başkenti Cakarta’da tarihi bir sınava çıktı. Bu kupayı üç kez kazanan Suudi Arabistan’a karşı ter döken Irak için finale ulaşmak bile inanılmaz bir başarıydı. Genç Irak takımı, en golcü futbolcusu Yunus Mahmud’un 72. dakikada attığı golle kupayı kazandı. Irak milli takımının başarısı, Saddam Hüseyin döneminin aksine, bu kez aba altından sopa gösteren bir Bağdat yönetiminin değil, onları kucaklayan tüm Irak halkının desteği sayesinde geldi. Takımın büyük kısmını oluşturan Sünni ve Şii Araplar, maçı kolkola izlediler. Milli takım onbirinde bir Kürt bulunsa da, Iraklı Kürtler de son düdüğün çalmasıyla birlikte nispeten daha sakin olan Kuzey Irak’ta sokaklara döküldüler.

AFP’ye konuşan Süleymaniyeli Kürt öğretmen Yasin Taha, "Bu takım, Arap, Kürt, Sünni, Şii tüm Irak halkını temsil ediyor" dedi. Eskiden Olimiyat komitesini yöneten Saddam Hüseyin’in oğlu Uday’ın başarısız sporculara işkence yaptığını hatırlatan Taha, "Bu takım Baasçıların takımından farklı. Artık Kürt ve Irak bayraklarını beraber dalgalandırıyoruz" diye konuştu.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Kutlamalar sırasında bombalı saldırılardan çekinen Bağdat hükümeti, güneşin batışından doğuşuna kadar motorlu araçların trafiğe çıkışını yasakladı. Kutlama amaçlı havaya ateş açanlara da kesinlikle müsamaha gösterilmeyeceği vurgulandı. Geçen hafta Güney Kore ile oynanan yarı final maçından sonra bombalı araçla yapılan iki intihar saldırısında 50 kişi ölmüştü. Irak televizyonunun yanısıra Türkmeneli TV’nin de canlı yayınladığı maçı izleyen Türkmen Metin Ömer Hurşid, "ağız tadıyla zafer turu atamamaktan" yakındı ve "Arkadaşlarımla evde kalıp kutlama yapacağız" dedi.

IRAK Başbakanı Nuri el Maliki’nin "Mezopotamya’nın aslanları" diye övdüğü Irak milli futbol takımının kadrosunda Sünniler ve Şiiler hemen hemen eşit ağırlıkta olsa da, takımın en genç yeteneği bir Kürt; Havar Molla Muhammed. İlk onbirde, altı Şii, dört Sünni ve bir de Kürt var.

Kalede bir Şii: Bağdatlı bir Şii olan kaleci Nur Sabri, milli takımının kilit isimlerinden biri ve genç yaşına rağmen 46 kez milli olmuş.

Defansta Sünni: 22 yaşında olmasına karşın defansın belkemiği sayılan Ali Hüseyin Rahime, Cezayir’de top koşturan bir Sünni. Sol bekte Sünni Haydar Abdül Emir, sağ bekte ise Şii Besim Abbas var. Önlibero Kusay Münir, Şii kalesi Sadr Şehri’nde doğmasına rağmen Kürtlerin çoğunlukta olduğu Erbil’de yaşayan bir Sünni. Orta sahanın genç beyni Neşet Ekrem, top koşturduğu Suudi Arabistan’da yılın futbolcusu seçilen bir Şii.

Sol kanatta Kürt: Sol kanat oyuncusu Havar Molla Muhammed bir Kürt ve takımın en gelecek vaadeden ismi olarak gösteriliyor. Sağ kanatta ise Kıbrıs Rum Kesimi’nde oynayan Şii Mehdi Kerim var.

Ve forvet: Dünkü zaferi getiren golün sahibi Yunus Mahmud’un da Kürt olduğu iddia edilse bile, genç futbolcu, resmi sitesinde kendisine yöneltilen bir soruya ilk onbirdeki tek Kürt’ün Havar olduğunu söyleyerek cevap vermişti. Diğer forvetler Salih Hasan ile İmad Muhammed ise Şii. Mevcut ilk onbirde yer almasalar da, kadroya zaman zaman Türkmen futbolcular da çağrılıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle