Dünya UNICEF Kongo'da kolera salgınından endişeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

UNICEF Kongo'da kolera salgınından endişeli

UNİCEF, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğusunda kolera ve kızamık salgını başlaması olasılığından dolayı endişeli olduğunu bildirdi.

UNİCEF'in Goma'daki iletişim sorumlusu Jaya Murthy, Goma kapılarında toplanan on binlerce insan arasında kolera ve kızamık salgını başlaması olasılığının kendilerini çok endişelendirdiğini belirtti.

Yerlerinden edilmiş bu insanlar arasında yetersiz beslenme oranının artmasından da endişe ettiklerini söyleyen Murthy, Ruanda'daki UNİCEF yetkililerinin gönderdiği motorlu pompaları ve su arıtma cihazlarının gelmesini beklediklerini kaydetti.

Murthy, Dünya Gıda Programının kendilerine bisküvi sağladığını, ilaçlarla birlikte bu bisküvileri bugün yaklaşık 24 bin kişiye dağıtacaklarını belirtti.

Öte yandan BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Demokratik Kongo Cumhuriyeti hükümeti askerlerini Goma'da "yağma, tecavüz ve cinayet işlemekle" suçladı.

Komiserlikten yayımlanan bildiride, bölgedeki BM insan hakları ekiplerinin son günlerde bu yönde birçok ihlali saptadıkları belirtildi.
Ölen sivillerin sayısının henüz bilinmediği kaydedilen bildiride, hükümete, sivil halkı korumak ve askerlerini kontrol altına almak için en kısa sürede gerekli önlemleri alması çağrısında bulunuldu.

Bildiride, Goma'da isyancıların da benzer ihlallerin sorumlusu olduğu belirtildi. Kuzey Kivu'nun başkenti Goma sınırlarına ilerleyen isyancıların lideri Laurent Nkunda, önceki gün ateşkes ilan etmişti. İsyancı lideri, BM barış gücü ateşkesi garanti etmediği takdirde Goma'yı işgal edeceği tehdidinde bulunmuştu.

Bu arada binlerce mültecinin çatışmadan kaçmak için isyancıların ilan ettiği ateşkesten faydalanarak yollara düştüğü bildirilmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle