Dünya Umut bağlanan anlaşma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Umut bağlanan anlaşma

Referandum:

Kuzey İrlanda'da çoğunlukta olan Protestanlar ile bağımsızlık yanlısı Katolikler arasında güç paylaşımı öngören denge anlaşması 22 Mayıs 1998 tarihinde halk oylamasına sunulacak. Referandumda Kuzey İrlanda'da hak talep eden İrlanda anayasasının ilgili maddelerinin değiştirilmesi de halkoyuna sunulacak. İrlanda anayasasına ‘Kuzey İrlanda halkının çoğunluğu istediği sürece Birleşik Krallığın bir parçası olarak kalacaktır’ ifadesi eklenecek.

Kuzey İrlanda Parlamentosu:

Referandumdan ‘evet’ oyu çıkması durumunda Haziran ayında 108 sandalyeli parlamentonun üyelerini belirlemek üzere seçime gidilecek ve 12 kişilik bir kabine oluşturulacak. Şu anda iktidar erki İngiltere'nin Kuzey İrlanda Bakanlığı'nda ve Kuzey-Güney Asamblesi'ndeki dağılım belli oluncaya kadar en azından 1999 başına kadar yerel politikacılara devredilmeyecek.

Kuzey-Güney Konseyi:

İrlandalı bakanlar ile Kuzey İrlanda Parlamentosu ortak bir konsey oluşturacak. Bu konsey iki tarafı da ilgilendiren tarım, eğitim, kültür, ticaret, ulaşım, eğitim gibi konularda ortak politika belirleyecek. Konsey İrlanda ile ilgili politikaları yürütme yetkisine sahip olacak. Ancak Kuzey İrlanda Parlamentosu ve Dublin'deki İrlanda Parlamentosu'nun onayı gerekecek.

Doğu-Batı Konseyi:

İrlanda, Kuzey İrlanda, İngiltere, İskoçya ve Galler parlamentolarının temsilcilerinden oluşacak. Düzenli olarak toplanacak Doğu-Batı Konseyi'nin yasama ya da yürütme yetkisi olmayacak. İngiltere iktidar erkini Kuzey İrlanda'ya devretmesi için bir yasal düzenleme yapacak. Aynı şekilde İrlanda parlamentosu da Kuzey-Güney Konseyi'ne yetki tanımak için bir yasa çıkartacak.

Mahkumlar:

Siyasi mücadele yürüten örgütler 2 yıl içinde silahlarını teslim edecekler. Buna karşılık hapisteki teröristler af edilecek.

Anlaşma halka dağıtılacak

Ulster Birlik Partisi yanlısı bir grup anlaşma aleyhinde gösteri yaptı. Bir genç anlaşma broşürünü ikiye ayırarak tavrını ortaya koydu. Anlaşmanın metni önümüzdeki günlerde Kuzey İrlanda'daki 600 bin haneye dağıtılacak. Anlaşma broşürünün üzerinde ‘Bu anlaşma geleceğiniz hakkında. Lütfen dikkatli okuyun. Bu sizin kararınız’ yazıyor. Anlaşma 22 Mayıs'ta referandumda oylanacak.Yorumları Göster
Yorumları Gizle