GeriDünya Uluslararası temsilciler İran nükleer tesislerinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uluslararası temsilciler İran nükleer tesislerinde

Uluslararası temsilciler İran nükleer tesislerinde
refid:16772899 ilişkili resim dosyası

Yedi uluslararası temsilci Tahran’ın daveti üzerine İran’ın nükleer tesislerindeki incelemelerine başladı. Tahran’ın bu davetle 20-22 Ocak tarihlerinde İstanbul’da yapılacak görüşmeler öncesi destek toplamayı amaçladığı ifade ediliyor.

İran geçtiğimiz ay dünyanın pek çok yerinden ülke temsilcilerini nükleer santrallerini dolaşmaya davet etmişti. Davet edilen ülkeler arasında ABD olmaması dikkat çekmişti. Bunun üzerine Washington, İran’ın zaman kazanmak dışında bir amacı olmadığı açıklamasını yapmış, Avrupa Birliği ise daveti reddetmişti.

 

Mısır, Küba, Suriye, Cezayir, Venezüella, Umman ve Arap Birliği’nin Birleşmiş Milletler Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) temsilcileri bugün Tahran’a geldi. İran devlet televizyonu temsilcilerin ilk hedefinin İran’ın merkezi Arak’ta bulunan tamamlanmamış ağır su reaktörü olduğunu bildirdi.

 

Grubun Natanz’da bulunan uranyum zenginleştirme tesislerini ziyaret etmesi de bekleniyor.

 

Davet edilen ülkelerden Rusya ve Çin de geziye katılmadı. İran’ın UAEK temsilcisi Ali Asker Sultaniye, İran devlet televizyonuna Rusya ve Çin’in “bu olumlu girişimi memnuniyetle karşıladığını” ancak iki ülke temsilcilerinin zaman çakışmaları dolayısıyla İran’a gelemediğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle