GeriDünya Uluslararası basın Başbakan Davutoğlu'nun 'PYD' açıklamasını böyle duyurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uluslararası basın Başbakan Davutoğlu'nun 'PYD' açıklamasını böyle duyurdu

Uluslararası basın Başbakan Davutoğlu'nun 'PYD' açıklamasını böyle duyurdu

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün katıldığı televizyon programında "Türkiye’nin PYD'yi Suriye'de iki kez vurduğunu" açıklaması, dünya ajansları tarafından "son dakika" gelişmesi olarak geçildi.

Fransız haber ajansı AFP, Davutoğlu'nun demecini, “Türk Başbakan Ahmet Davutoğlu, ordunun, kuzey Suriye’de Kürt savaşçıları vurduğunu söyledi” spotuyla dünyaya duyurdu.

Amerikan Associated Press haberinde, “Türkiye’nin Başbakanı, Türk ordusunun kuzey Suriye’deki başlıca Kürt güçlerini vurduğunu doğruladı” ifadesini kullandı. 

İngiliz Reuters'ın haberi ise şöyle: "Türk Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Fırat'ın batısına geçmemeleri yönündeki uyarısına karşı koydukları için Suriye'deki Kürt savaşçıları iki kez vurduğunu söyledi."

Başbakan Davutoğlu gün akşam ATV-A Haber ortak yayınında, 23 Temmuz'da başlatılan terörle mücadele operasyonlarının kararlılıkla sürdüğünü vurguladı. Davutoğlu, dünya ajanslarının da duyurduğu açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

'GEÇTİĞİ ANDA VURURUZ' DEDİK, İKİ KERE DE VURDUK

"Türkiye'nin olmadığı bir denklemde Suriye sorunu çözülebilir mi? Türkiye'ye rağmen Suriye'de bir formül yürüyebilir mi? Yürüseydi Esed bugün ülkeyi tümüyle kontrol ediyor olurdu. Yürümez çünkü Türkiye, 911 kilometrelik sınırını, kaderini herhangi bir ülkeye terk etmez. Bunu Rusya'ya da ABD'ye de söyledik. 'Fırat'ın batısına PYD geçmeyecek. Geçtiği anda da vururuz' dedik. iki kere de vurduk. 'Türkiye sınırları ihlal edilmeyecek' dedik. Suriye helikopteri geçen sene düşürüldü. İnsansız hava aracı geçmeye kalktığında vuruldu. Türkiye'ye rağmen Suriye'de bir şey yapmak mümkün değil."

YPG: TÜRK ORDUSU HAFTA SONUNDA VURDU

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamasından önce PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin askeri kolu olan YPG, Türk ordusunun hafta sonu Tel Abyad'ın Türkiye sınırına yakın YPG mevzilerini vurduğunu öne sürmüştü.

Yapılan açıklamada, “Türk ordusu Cumartesi günü ve ertesi sabahı (25 Ekim) Tel Abyad’ın Türkiye sınırındaki YPG mevzilerini top ateşine tuttu” ifadesi kullanıldı. 

YPG geçen Haziran ayında Suriyeli muhaliflerle birlikte Tel Abyad’ı IŞİD’den geri almış ve ardından “Kobani kantonu”nun bir parçası olarak özerklik ilan etmişti.