Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ukrayna'da 'Holodomor Anıtı' krizi

  DHA
  28.01.2011 - 11:23 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinde bir protokol krizinin eşiğinden dönüldüğü iddia edildi.

  BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN UKRAYNA ZİYARETİNDEN KARELER

  Ukrayna’da yayınlanan Kommersant Ukraine gazetesinin iddiasına göre, Ukrayna Başbakanı Viktor Yuşçenko’nun davetlisi olarak Kiev’e giden Başbakan Erdoğan’dan Holodomor Anıtı'nı ziyaret ederek çelenk koyması istendi.

  1932-33 yıllarında Stalin tarafından açlığa mahkum edilerek öldürülen 6 milyona yakın Ukraynalının anısına dikilen ve Ukraynaca'da "açlık anıtı" anlamına gelen Holodomor Anıtı, Moskova ile Kiev arasında önemli bir kriz konusu olmuş durumda.

  Gazeteye göre, Ukrayna yönetimi, Başbakan Erdoğan’ın anıtı ziyaret ederek söz konusu katliamı tanımasını beklerken, Erdoğan ziyaretin Moskova ile krize yol açacağını düşünerek bu teklife karşı çıktı.

  Ukraynalı yetkililer bunun üzerine Erdoğan’ın ziyaretinin "çalışma ziyareti" olarak gerçekleşmesini teklif etti. İki ülke arasında yapılan görüşmeler sonucu ziyaret yeniden "resmi ziyaret" düzeyine yükseltilerek bir protokol krizi son anda önlenmiş oldu.

  Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz gün döndüğü Ukrayna'daki temaslarına ’meçhul asker’ anıtına çelenk bırakarak başlamıştı.

  HOLODOMOR ANITI

  1932-33’te Holodomor’da Stalin kendisine başkaldıran Ukrayna Kırımı’nı cezalandırmak için köylülerin ellerinde bulunan tahılın tamamına el koydu. Ayrıca köylülerin bulundukları yerlerden başka yerlere seyahat etmesi yasaklandı. Sonuçta ortaya çıkan açlık felaketinde 5-10 milyon arası Ukraynalı’nın öldüğü ve bunun bilinçli yapılmış bir “soykırım” olduğu belirtiliyor.

  Batılı devletler, her gündeme geldiğinde Kiev’le Moskova arasında krize yol açan Holodomor’u Rusya'ya karşı bir koz olarak kullanıyor. ABD, Gürcistan’da yaşanan savaş sonrası Rusya’ya karşı bir adım daha atarak Washington’a bir soykırım anıtı dikilmesine karar vermişti. Trajedi, daha önce ABD, Kanada, Estonya, Arjantin, Avustralya, İtalya, Macaristan, Litvanya, Gürcistan ve Polonya meclislerinde soykırım olarak kabul edildi. Rusya ile gerilim istemeyen Türkiye ise Holodomor konusunda çekimser tavır sergiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı