GeriDünya Ukrayna, Savçenko'yu iki Rus savaş esiriyle takas etmek istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ukrayna, Savçenko'yu iki Rus savaş esiriyle takas etmek istiyor

Ukrayna, Savçenko'yu iki Rus savaş esiriyle takas etmek istiyor
refid:29689342 ilişkili resim dosyası

Ukrayna, Rusya'da bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Ukraynalı kadın pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko'nun serbest bırakılması karşılığında, iki Rus savaş esirini salıverme hazırlığı yapıyor.

Savçenko'nun yargılanmasına bugün Moskova'da devam edildi. Mahkeme heyeti, güvenlik nedeniyle duruşma salonuna gazetecilerin girmesine izin vermedi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Mahkeme, bir sonraki duruşmanın nerede yapılacağına da karar verecek. Savunma makamı, duruşmanın Moskova'da devam etmesini talep etti.

Savçenko'nun avukatı Mark Feygin, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın siyasi bir çözüm bulmaya hazır olduğunu ve müvekkilinin iki Rus savaş esiriyle takas etmek istediğini belirtti.

Nadejda Savçenko, 2014'ün haziran ayında Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından yakalanmış ve Rusya'ya götürülmüştü. Savçenko, havan topu saldırısında hayatını kaybeden iki Rus gazetecinin davasında şüpheli sıfatıyla yargılanıyor.

Savcılık, Savçenko'nun gazetecilerin bulunduğu yerin koordinatlarını Ukrayna ordusuna gönderdiğini iddia ediyor. Savçenko ise suçlamaları reddediyor ve ülkesinden kaçırılarak Rusya'ya götürüldüğünü savunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle