Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ukrayna Medvedev'in açıklamalarından endişeli

  Hürriyet Haber
  13.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ukrayna yönetimi, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'ya yönelik suçlamalarının tüm ülkeyi endişelendirdiğini açıkladı.

  Ukrayna Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri Vera Ulyançenko, Yuşçenko'nun partisinin internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, "Rusya liderinin açıklamalarındaki saldırgan üslup sadece Yuşçenko'yu değil, tüm devletimizi ve ulusumuzu endişelendirmektedir" dedi.

  Ulyançenko, açıklamasında, "Rusya'nın genç liderliğinin, tehditkar ve hakaret dolu bir dille komşu ülkelere karşı dengeli bir diyalog sürdürmek yerine, yabancı bir düşmana ihtiyaç duyan eski imparatorluk komplekslerinin esiri olduğuna" ilişkin ifadelere de yer verdi.

  Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Ukrayna Devlet Başkanı Yuşçenko'ya gönderdiği mektupta, Kiev'in NATO üyeliği girişimi ve Moskova'nın kontrolü dışındaki bir Ortodoks Kilisesi'ne yönelik desteği gibi konulardaki rahatsızlığını dile getirmişti.

  KIRIM İÇİN SAVAŞ İDDİASI

  Ukraynalı siyasetçi Dmitriy Korçinskiy de Rusya ile Ukrayna arasındaki sorunun Kırım'da savaş başlatmaya doğru ilerlediğini iddia etti.

  Kırım Haber Ajansının (QHA) bildirdiğine göre, Ukrayna'daki milliyetçi  Bratstvo (Kardeşlik) Partisi'nin lideri Dmitriy Korçinskiy, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'ya gönderdiği mektubu  ve Rusya'nın Ukrayna'ya yeni büyükelçi göndermeyi geciktirmesini yorumlarken,  "Rusya Devlet Başkanının gönderdiği mektup savaş öncesi üslupla yazılmış.  Rusya'da kriz Ukrayna'dan daha hızlı gelişiyor ve Rusya halkının memnuniyetsizliğinin bir ortak dış düşmana yönlendirilmesi gerekiyor" diye  konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı